logo

Monday, 26 February 2018 13:26

NORD STREAM 2 РОЗКОЛЮЄ СОЛІДАРНІСТЬ І ЗАГРОЖУЄ ЕВРОПІ

Колективний лист, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 19.02.2018 

 

Минулого тижня четверо депутатів Епарламенту від Німеччини (Манфред Вебер з ХСС, Райнгард Бютікофер з Союз 90 / Зелені, Надя Гірш з ВДП та Елмар Брок з ХДС), а також троє депутатів німецького Бундестаґу (Норберт Реттген з ХДС, Олівер Крішер з Союз 90 / Зелені та Міхаель Лінк з ВДП) звернулись до всіх німецьких політиків (а головно — до членів СДПН) про загрозу Европі від нового газогону Nord Stream 2 та опублікували свого листа у провідній німецькій газеті. 

 

Солідарність – ключове слово у суперечці навколо "Nord Stream 2", яка розділяє Евросоюз. Без солідарності Европа не рухається вперед. Навряд чи хтось із реалістично мислячих людей може це заперечити. 

 

Проте заклики до європейської солідарності не завжди мають широку підтримку. 

 

Якщо вони лунають із Південної Европи та стосуються економічної політики еврозони, багато німців переживають за свої гаманці. Якщо голоси з Німеччини вимагають від Польщі, Угорщини та Чехії долучитися до розв’язання проблеми біженців, то часом здіймається шалений ґвалт. 

 

Що ж до можливої солідарності з балтійськими країнами, які занепокоєні небезпечною політикою східного сусіда, то результати опитувань в Західній Европі подекуди виявилися дуже невтішними. 

 

Солідарність потрібна, але чи дійсно ми повинні стільки за неї платити? 

 

Проблема солідарності стала актуальною і в европейській енергетичній політиці, бо "Notd Stream 2" – один з проектів, що викликають найпалкіші суперечки. 

 

План будівництва другого московитського газогону через Балтійське море до Німеччини політично розколює Евросоюз і ставить під сумнів нашу солідарність з Польщею, балтійськими сусідами, Словаччиною, Україною, а також Данією та Швецією. Ці країни вважають, що кремлівський проект прямо чи опосередковано загрожує їхній безпеці енергопостачання. 

 

У Німеччині багато сперечалися щодо "Nord Stream 2". Але тепер, коли проект увійшов у вирішальну фазу, німецькі політики повинні поставити крапку в цьому питанні. 

 

Чого нам коштуватиме цей проект? І чого коштуватиме занепокоєння наших сусідів? 

 

Спершу повагавшись, Еврокомісія висловила чітку позицію: "Nord Stream 2" суперечить цілям Европейського енергетичного союзу. 

 

Еврокомісія прагне зробити европейську енергетичну політику незалежнішою, а "Nord Stream 2" значно збільшує залежність від країни-постачальника, Московії, та від його маршруту постачання через Балтійське море. Залишається відкритим питання, чи потребуватиме Европа так багато імпортного газу в майбутньому, якщо вона робить ставку на відновлювані джерела та енергоефективність?

 

З іншого боку, беззаперечним є те, що завдяки "Nord Stream 2", Московія зможе повністю або значною мірою відмовитися від використання наявних газогонів, зокрема тих, що проходять через Україну та Польщу. Саме це, як вважають критики, є справжньою метою інвестицій у новий балтійський газогін. 

 

Чим міцніший зв’язок Европи з Московією, тим слабша Україна. Зараз Україна отримує від транзиту біля €2 мільярдів щороку. Його припиненя  стане важким ударом для місцевої економіки; це буде кроком на шляху до дестабілізації України. Вона стане ще беззахиснішою перед тиском Московії. 

 

Ослаблена Україна та зміцнення прямих зв’язків між Німеччиною та Московією суперечать інтересам Польщі та балтійських країн у сфері безпеки. І це нескладно зрозуміти. 

 

До речі, Швеція та Данія, які теж мають вихід до Балтійського моря, також занепокоєні політикою Московії в Балтійському регіоні. Тому Данія нещодавно ухвалила закон, за яким уряд може заборонити будівництво газогону в данських водах з міркувань безпеки. Цей закон був спрямований конкретно проти "Nord Stream 2", тому будівельному консорціуму невдовзі доведеться шукати новий маршрут для газогону. 

 

У Німеччині зараз  є і прихильники і противники "Nord Stream 2". Так само було і в попередньому федеральному уряді. 

 

Тоді конфлікт маскували правильною риторикою: "Nord Stream 2" – не політичний, а виключно економічний проект". Може, хтось із лобістів "Nord Stream 2" справді вірить у це, але проект за своєю суттю якраз дуже політичний.

 

Більшість країн Евросоюзу та сама Еврокомісія також вважають проект політичним, ба навіть політично шкідливим. Маючи більшість у Европарламенті, Еврокомісія намагається вплинути на подальшу долю проекту через зміну газової директиви Евросоюзу. 

 

Співпраця з Московією важлива, особливо коли йдеться про спільні економічні проекти між Московією та Евросоюзом. Але співпраця не означає, що німці можуть про щось домовлятися з московитами через голови своїх партнерів по Евросоюзу. Це шлях до розколу Евросоюзу та втрати довіри.

 

Якщо ви дійсно серйозно ставитеся до спільної енергетичної політики Евросоюзу, тоді треба залучати партнерів по НС ще на початку розробки проекту і вже потім говорити з московитами, маючи єдину позицію. 

 

Новий федеральний уряд повинен розкрити свої справжні наміри. 

 

Европейська енергетична політика та солідарність з нашими сусідами говорять не на користь "Nord Stream 2". Зокрема, на це слід зважати Соціал-демократичній партії, яка на словах є дуже пронвропейською, та коли доходить до справи, геть забуває про солідарність. 

 

Тільки нерозважливий може думати, що така поведінка не матиме наслідків. Той, хто порушує европейську солідарність, навряд чи може розраховувати на неї у майбутньому. Без солідарності Европа не йтиме вперед.

 

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles