logo

Friday, 08 June 2018 14:16

НЕК «УКРЕНЕРГО» — ПІАР НА ГРАНІ ФОЛУ ТА ПОВНЕ ІГНОРУВАННЯ РЕАЛЬНОЇ ЗАГРОЗИ ЗІ СХОДУ

Editorial Board, Radio Lemberg, 08.06.2018 

 

Одним із наріжних каменів угоди про Асоціацію України з Евросоюзом (нагадаємо, що саме відмова колишнього президента України, сумнозвісного Віктора Януковича, підписати цю угоду і стала причиною невдоволення українських громадян наприкінці осені 2013 року, а силове придушення цих протестів стало імпульсом до виникнення Евромайдану та Революції Гідності) є неухильне дотримання Україною правил та засад Третього енергетичного пакету ЕС. 

 

Сам Третій енергетичний пакет — це по суті жорстке антимонопольне законодавство, яке було ухвалено Еврорадою та Европарламентом влітку 2009 року, і яке не дає змоги монополістам в галузі енергетики блокувати доступ до своїх мереж передачі енергії (це стосується і ліній електропередач і газогонів) для дрібних постачальників енергії, зобов'язуючи великих монополістів або віддати 50% пропускної здатності своїх мереж конкурентам, або взагалі продати їх іншим, незалежним операторам передачі електроенергії чи газу. 

 

На виконання зобов'язань України стосовно Третього енергетичного пакету ЕС Верховна Рада України у квітні 2017 року ухвалила новий закон "Про ринок електричної енергії". Цей закон передбачає впровадження абсолютно нової моделі ринку (на відміну від застарілої, так званої "британської" моделі єдиного ринку, запровадженої в Україні ще у 1990-х роках, і від якої сама Британія вже давно відмовилась), яка передбачає поділ усього енергоринку на кілька сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансувальний ринок і ринок допоміжних послуг. 

 

Через природну та фізичну особливість електроенергії як товару, а саме неможливість її складування "про запас" чи виготовлення наперед, надзвичайно важливим є повний щосекундний баланс виробленої та спожитої електроенергії (наразі єдиним інструментом накопичення зайвої енергії є лише невеликі гідроакумулювальні електростанції, але це мізер). Електростанції кожної миті мають виготовляти рівно стільки електроенергії, скільки в цей момент потрібно споживачам, ну і відповідно дзеркальне завдання — споживачі мають кожної миті використовувати рівно стільки електроенергії, скільки виробляють електростанції.

 

Аби оптимально одночасно оперувати усіма постачальниками електроенергії (електростанціями) та усіма споживачами згідно з новим законом запроваджується балансувальний ринок, а для того щоби він належно та безперебійно функціонував — потрібне відповідне надійне програмне забезпечення та засоби автоматизації управління усіма процесами. Оскільки подібного програмного забезпечення наразі не було, НЕК "Укренерго" — державне підприємство та системний оператор передачі електроенергії в Україні оголосило тендер на його виготовлення. Ну і вкотре, як і в усіх інших напрямках, керівництво НЕК "Укренерго" зробило все для того, аби просаботувати усю необхідну роботу. 

 

Що сталося насправді на тендері щодо виготовлення програмного забезпечення стає зрозумілим з листа чеської фірми Unicorn Systems на адресу міністра енергетики України, Ігора Насалика. Комерційний директор цієї фірми пояснює нашому міністрові, чому його компанія відмовилася брати участь у цьому тендері, попри великий власний досвід у виготовленні подібних інформаційних продуктів. Так ось, справа в тому, що переводити таку громіздку машину як об'єднана електроенергетична система України на нові методи управління можна лише поетапно, зважуючи кожний наступний крок та запобігаючи можливим непередбаченим процесам. Тому чеська фірма та всі інші потенційні та відповідальні підрядники взагалі не подавали свої проекти на цей тендер. "Єдину тендерну пропозицію подала група компаній, ні одна з котрих не має досвіду успішної реалізації подібних проектів, не кажучи вже про наявність українських профільних спеціалістів" — це пряма мова з цитованого документу. 

 

unicorn nec

 

Як результат — ніхто в Европі не хоче співпрацювати з такими невігласами, які зараз керують «Укренерго» і є готовими піддати катастрофічному ризику всю електроенергетичну систему сорокамільйонної країни. А всі повідомлення у медіа про чергові візити керівників по закордонах є лише порожнім піаром заради красивої світлини у соцмережах чи на сайті державного підприємства. Інтеграція з ENTSO-E для чинного тимчасового (тимчасового вже кілька років поспіль) керівника залишається лише фіговим листком, яким він прикриває свою бездарність. 

 

Хоча це лише один бік медалі, судячи з його діяльності. Насправді, з кожним днем з'являється все більше ознак того, що ця особа навмисно робить все для того, аби остаточно, зсередини розвалити українську електроенергетику — найважливішу галузь промисловості (адже без електроенергії миттєво ляже вся країна). Або навпаки, навмисно не робить нічого, аби все розвалилося під дією розпочатих ним внутрішніх руйнівних процесів або через зовнішнє втручання. Як приклад, розглянемо катастрофічну ситуацію з безпекою електропостачання мешканців та великих промислових підприємств Маріуполя — величезного міста, яке розташоване неподалік від лінії фронту на південному сході України. 

 

Мабуть немає потреби розповідати про важливість міста Маріуполь для економіки всієї України. Це і морський порт, і експортні ворота, і безліч великих промислових підприємств, серед яких є такі флагмани нашої економіки як Азовсталь, Азовмаш, Металургійний завод Ілліча, тощо, робота яких суттєво впливає на весь ВВП України. 


Однак ніхто в керівництві держави досі не звертає увагу, що після вторгнення Московії до України влітку 2014 року, та після захоплення Старобешівської ТЕС окупантами, головну маріупольську електричну підстанцію (ПС) «Азовська» було повністю від’єднано від Саробешівскої ТЕС — тобто від її джерела енергії. 


Справа в тому, що 75% споживачів міста Маріуполь отримують електроенергію через ПС «Азовська». Для того, аби не було колапсу в електроспоживанні цього майже мільйонного міста, силами ПАТ «Донецькобленерго» свого часу було організовано тимчасовий транзит електроенергії від ПС «Мирна» до ПС «Азовська» мережами напругою 110 кВ (які належать самому ПАТ «Донецьобленерго») та забезпечено тимчасове постачання споживачів, які живляться від ПС «Азовська». Однак мережі 110 кВ мають обмеження щодо потужності і не розраховані довго працювати в такому режимі. 


Для наглядності наведемо схему Маріупольского електроенергетичного вузла, де зеленим кольором позначено вимкнені лінії електропередач від Старобешівскої ТЕС. 

 

nec mariupol new map

 

Мешканці цього багатосоттисячного міста напевно навіть не здогадуються, що їх у будь який момент може чекате глобальне відключення міста від електроенергії. Наприклад, якщо металургійні підприємства почнуть працювати на номінальну потужність (підкреслимо — не на максимальну), то обладнання ПС «Азовська» відразу вийде з ладу — бо ПС «Азовська» працює в нестандартному режимі.

Читачі можуть задати питання «що ж тоді робити?». Насправді, оптимальне рішення проблеми лежить просто перед очима. На відстані 23 км від ПС «Азовська» розташована ПС 750 кВ «Південно -Донбаська». Від цієї підстанції можна прокласти лінію 330 кВ (на мапі ми позначили її червоною пунктирною стрілкою) та підключити до неї ПС «Азовську». Все це стабілізує ситуацію з електрозабезпеченням міста Маріуполь. Орієнтовна вартість такої реконструкції мережі складає приблизно ₴180 мільйонів (кошти потрібні на встановлення автотрансформатора 330 кВ на ПС «Азовська» та спорудження повітряної лінії 330 кВ від ПС «Південно-Донбаська» до ПС «Азовська»). Термін, за який можна здійснити цю реконструкцію, складає 1,5 – 2 роки.

А тепер подивімося, що робить керівництво НЕК «Укренерго». Протягом 2016 та 2017 років керівництво так захопилося своїми закордонними відрядженнями та оптимізацією (читай — скороченням) фахівців цієї стратегічної державної енергокомпанії по всій країні, що до виконання своїх прямих обов’язків — імплементації інвестиційної програми та забезпечення надійного електрозабезпечення на підлеглій території — йому просто не вистачало часу, вже не кажучи про досвід.

За ці два роки інвестиційну програму недовиконано більше ніж на ₴6 мільярдів (!). Тож про яку ефективність керівництва державної енергокомпанії — пана Ковальчука та його команди — взагалі можна говорити, якщо кожного року воно з року в рік не в змозі виконати елементарні виробничі показники. Найпростіше пояснення такої ситуації — у цієї команди взагалі немає досвіду роботи в електроенергетиці, адже ніхто з них раніше не працював у цій галузі. Правда, сам пан Ковальчук працював в НЕКу на посаді голови тендерного комітету (за часів Бойка-Азарова-Януковича). Але в посадові обов’язки голови тендерного комітету не входять технічна політика компанії, обслуговування обладнання, та перспективний розвиток. Тож колишній голова тендерного комітету займався лише визначенням переможців в тендері. А тут немає потреби фахово розбиратися в самому обладнання, тут достатньо обирати (насправді — назначати) свої фірми переможцями. І чисельні обшуки Генеральної прокуратури України в НЕК «Укренерго», які відбувалися протягом 2016 та 2017 років, свідчать саме про це. Питання лише у тому, хто навмисно затягує цілу низку відкритих кримінальних справ проти керівників НЕК, і в чиїх це шкурних чи політичних інтересах?

Саме тому, аби приховати свою повну некомпетентність, пан Ковальчук, разом зі своєю командою, обрав тактику окозамилювання пересічного українця та найвищого керівництва держави. Постійні успіхи у Facebook та всі його проплачені інтерв’ю в медіа стосуються виключно обіцяної евроінтеграції (хоча і тут практично зроблено нуль), та лише яскраво підтверджують народну приказку «хто працює язиком — той нічого не робить». 

 

Наприкінці, звертаємо увагу Ради національної безпеки та оборони України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України, Кабінету Міністрів України, міністерства енергетики та міністерства надзвичайних ситуацій, що якщо терміново не розпочати реконструкцію мереж НЕК «Укренерго» біля Маріуполя, то наслідки можуть бути просто жахливими. Алчевська трагедія (коли це місто замерзло взимку) здасться маленькою дрібницею порівняно з замерзанням Маріуполя. Враховуючи близкість бойових дій, будь яка диверсія на ПС «Азовська» спричинить повний колапс всього міста. І все вказує на те, що пан Ковальчук навмисно мовчить про такий можливий сценарій та взагалі нічого не робить для упередження катастрофічних наслідків такої диверсії — мовчить і не робить на догоду Московії.

 

Крім того, протягом останніх тижнів, теперішні керівники НЕК «Укренерго» їздять по всіх регіональних енергосистемах, і залякуючи людей звільненням та штрафами, заставляють місцеві трудові колективи погоджуватись на вигадану ними так звану "грейдингову систему" оплати праці, аби виправдати свої захмарні зарплати в Києві. Дійшло до того, що через свою захланність центральному апаратові управління вже навіть не вистачає коштів аби нарахувати зарплату самим собі — і керівництво НЕК не придумало нічого оригінальнішого, ніж ... ще більше скоротити штат регіональних енергосистем на місцях. А щоби люди не мали змоги навіть оформити та організувати свій протест, київські бонзи вирішили централізувати профспілки працівників і перенести їх до Києва, позбавивши людей на місцях хоч якогось інструменту впливу колективу на керівництво. Детальніше про це ми напишемо у наступній статті через кілька днів.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles