logo

Thursday, 13 July 2017 09:12

НАТО Й УКРАЇНА — МІФИ, ПРАВДА ТА КРИВДА

Олег Пономар, Богдан Амінов, Факти ICTV, 12.07.2017

 
Україна обов’язково буде членом НАТО, стовідсотково. Це визначив саміт НАТО у Бухаресті 2008 року. Це не підлягає обговоренню. Усі дискусії та суперечки йдуть тільки стосовно дати. А те, що Україна з часом вступить до Альянсу, це просто аксіома. 

 

Варшавський саміт у 2016 році дав нам завдання – змінити нашу армію на натівські стандарти до 2020 року. Тобто наша армія повинна бути готовою вступити до НАТО до 2020 року. Для цього є чотири інструменти роботи. 

 

• Трастові фонди, які наповнюються НАТО і через які проходить перенавчання та озброєння української армії. 
• Військові інструктори, які працюють в Україні, із США, Польщі, Литви, Великої Британії та інших країн. 
• Це не так афішується, але наші військові теж проходять стажування, в основному, в Литві і Польщі. 
• Це навчання. Ось уже стартували навчання Sea Breeze 2017, у вересні будуть навчання Rapid Trident 2017. 

 

До 2020 року, використовуючи всі ці чотири інструменти, ми повинні бути готовими технічно. Але НАТО – це організація не тільки військова, це військово-політична організація. Тому потрібно підготувати не тільки армію, але і всю країну: громадянський контроль за армією та спецслужбами, боротьба проти корупції, політична система, парламентаризм, громадянське суспільство, ринкова економіка, права людини – нам все це потрібно підтягнути. 

 

Це займе довше часу, ніж просто зміна армії на натівський стандарт. Тому Петро Порошенко і каже, що немає ніякого сенсу зараз подавати заявку. Нам потрібно перебудувати всю країну. У цій перебудові всієї України нам допоможе Асоціація з Евросоюзом – там по пунктах розписано, що потрібно виконувати. 

 

Щодо ПДЧ (План дій щодо членства). Ми його не подали і нам НАТО не запропонувало ПДЧ. Наш президент сказав, що ми тільки розпочинаємо дискусію про можливий ПДЧ. Тут має бути все чітко, не треба спекулювати – попереду ще багато роботи. 

 

За моєю інформацією, у найближчі рік-два можуть обрати ексклюзивну формулу, якої ще не було ніколи в НАТО —це 29+1. Україна де-факто буде в Альянсі, користуватися всіма обов’язками та правами, але де-юре не буде членом НАТО, поки не закінчимо всі процедури. 

 

Це все, що стосується наших відносин з НАТО на сьогодні. А тепер про міфи. 


Міф №1: Нейтралітет – це гарантія безпеки 

 
Цей міф розбивається легко. Ми не були в НАТО та зазнали московської агресії: анексовано Крим і розпочато військові дії на сході країни. Якщо б нам у Бухаресті дали ПДЧ, якби ми зараз були членом НАТО, то напад на Україну розцінювався б як напад на весь Альянс. Московія б не ризикнула і війни б не було. 

 

НАТО – це найсильніший союз у світі, і він оборонний. Ось це і є наша гарантія безпеки. 


Міф №2: Якщо рухатися до НАТО – Московія буде нарощувати агресію 


Постійно підкреслюється Україною, НАТО, США та іншими західними партнерами, що на процес вступу до Альянсу не може впливати ніхто, крім країни, яка хоче вступити до блоку, та його 29 країн-членів. 

 

Третя сторона не має ні права вето, ні інших будь-яких прав з цього приводу. Звичайно, немає ніяких сумнівів, що Московія цьому зовсім не рада і буде ставити палки у колеса. 

 

Москва говорила та робила те саме стосовно Польщі, Чехії, Румунії. А також стосовно Естонії, Латвії й Литви — країн колишнього СРСР. Ми не повинні піддаватися на погрози та шантаж, у нас є свої національні інтереси – вступити до цього союзу, аби гарантувати безпеку. 

 

Московські спецслужби працюватимуть, вони вже працюють! В Україні відбуваються і політичні вбивства, і акції терору, і диверсії, і саботаж. Вони працюють на території України, і їх колона тут діє – вона теж працює на розгойдування країни. Це не секрет, і проти цього має працювати СБУ, машина пропаганди і громадянське суспільство. 

 

Ми не повинні здаватися, нам потрібно протистояти, а не казати “гаразд, ми не підемо до НАТО” і скласти руки. 

 

Міф №3: НАТО забере українську армію з Донбасу і перекине її на іншу війну 

 

НАТО – це не монстр, який буде нас відправляти всюди. У всьому превалює здоровий глузд. Якщо є агресія всередині країни – основні сили будемо посилати туди. А НАТО нам буде у цьому допомагати зброєю, розвідувальними даними, інструкторами та іншими способами. 

 

Не буде такого прохання: оголіть східний фланг і перекиньте війська до Афґаністану. 

 

Дуже часто відмовляються від операцій. Ось, наприклад, Канада відмовилася бути в Іраку. НАТО – це нормальна демократична організація, це не монстр. Тут можна вести переговори, тут тебе вислухають, тут можна запропонувати свої аргументи. 

 

Україна навіть зараз у статусі партнера, а не члена НАТО, бере участь майже у кількох миротворчих операціях – Косово, Афґаністан тощо. Наша участь навіть активніша, ніж участь деяких інших членів НАТО. 

 

Міф №4: Україна втратить суверенітет через армію та бази НАТО в країні 


Вступ до НАТО – це добровільне рішення нашої країни, яке підтримує більшість українців, а не втрата суверенітету. Це свідомий вибір для того, щоб забезпечити максимальну безпеку. Ми не жертвуємо жодним суверенітетом – ми стаємо тільки сильнішими, а не слабкішими. 

 
Міф №5: НАТО дорого коштує – Україна буде витрачати півбюджету 


 
– У НАТО є неофіційний закон – витрачати 2% ВВП на оборону. Кожна країна повинна стільки коштів віддавати щорічно. Україна вже витрачає 6% ВПП – утричі більше. 


 
Добре, з міфами розібралися: для кого вони і хто їх створює? 


 
Москва – виробник фейків і міфів про НАТО 
 
Ці міфи і фейки запускаються нашим противником – Московією. Москва боїться НАТО в Україні – вона вважає, що тим самим НАТО виходить на межі Московії. 


У Московії дуже цинічна позиція – вона напала на Україну, вона анексувала Крим, розв’язала військові дії на сході, і водночас вона боїться, що Україна буде загрозою, будучи в НАТО. Це називається звинуватити когось у тому, що зробив сам. 

 

Московити не хочуть країну НАТО по сусідству – це їхній основний страх. Москва не пояснює своїм громадянам, що Північноатлантичний альянс – це оборонний союз. 
 
Що робить Московія з тими, хто хоче вступити до НАТО 
 
Давайте згадаємо останній приклад з Фінляндією, яка захотіла зблизитися з Альянсом. Президент Московії Владімір Путін тоді сказав, мовляв, ви що, хочете війну до останнього фіна? Одразу почав погрожувати. 

 

Фінляндія часто бачить московські підводні човни і літаки недалеко від себе. Будь-який громадянин Фінляндії бачить, що Московія влаштовує провокації та погрожує. І це змушує Фінляндію прийняти протилежне, але вірне рішення – зблизитися з НАТО. 


 
Чому Московія проти НАТО 
 
Найголовніша причина небажання Московії сприймати НАТО — історична, цивілізаційна. Україна, вступивши до НАТО та Евросоюзу, повністю виходить із зони впливу Москви. 

 

А Московія хоче тримати у зоні свого впливу всі країни колишнього СРСР. На цьому вона завжди наполягає на перемовинах зі США. Москва хоче, щоб їй дали карт-бланш, який дозволить самостійно вирішувати всі питання на території колишнього Радянського Союзу. Путін завжди каже про біполярний світ, натякаючи на те, що є зони відповідальності Московії та США, в які ніхто не повинен лізти. 

 

Чого вона найбільше боїться? Що Україна піде до НАТО та Евросоюзу. Як казав Збіґнєв Бжезинський, радник президента США з нацбезпеки при Джиммі Картері): без України — Московія не імперія.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles