logo

Sunday, 29 July 2018 23:13

НАПЕРЕДОДНІ СУДУ НАД МАНАФОРТОМ В США: ЯК ЖЕ ЙОМУ ВДАЛОСЯ ЗРОБИТИ ЯНУКОВИЧА ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ?

Christopher Miller, Mike Eckel, Radio Free Europe / Radio Liberty, 27.07.2018

 

Пол Манафорт був невисокої думки про Віктора Януковича.

Цей досвідчений американський політичний консультант та лобіст у 2005 році відразу висловив своє серйозне занепокоєння, коли його запросили декілька українських олігархів, аби реабілітувати Януковича після його поразки Віктору Ющенку на президентських виборах попереднього року, ще й в умовах масових протестів, відомих під назвою «Помаранчева революція». 

 

«Призначення Януковича очільником уряду Кучми вплинуло на його привабливість, як діоксинова отрута вплинула на тіло Ющенка», — написав Манафорт у записці, згадуючи і таємниче отруєння Ющенка, що майже вбило та дуже спотворило його. 


Промотаємо п'ять років уперед: Янукович перемагає і стає президентом в Україні, приносячи Манафорту ще одне досягнення до його скарбнички та дає йому нову роботу — цього разу спробувати відшліфувати імідж Януковича для Заходу. 

 

Ця спроба, а також величезні суми, які заплатили Манафорту, зараз перебувають під щільним прицілом судової системи США та вибухового політичного розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера.

Опублікована як частина документації для першого суду над Манафортом за фінансові злочини, записка Януковичу є однією зі сотні документів, що дають змогу подивитись лише на невелику частину крутих політичних маневрів Манафорта, також вона надає нового забарвлення справі, яка продовжує розгойдувати президентство Дональда Трампа. 

 

НА ПОЧАТКУ 

 

Ще до входження в українську політику, Манафорт роками працював у різних колах Республіканської партії у Вашингтоні. Він був близьким до Боба Доула, колишнього сенатора, що був лідером республіканців у Сенаті у 1980-1990-х роках. Також Манафорт керував Республіканською національною конвенцією 1996 року, коли Доул був кандидатом у президенти від цієї партії.

Манафорта ввели на українську політичну сцену, коли країна переживала наслідки Помаранчевої революції 2004 року. Того року Янукович боровся з Ющенком на президентських виборах, але підозри у шахрайстві на виборах спричинили тижні вуличних протестів.

Початкова перемога Януковича пізніше зійшла нанівець через суди, що привело Ющенка до президенства.

Під час своєї кампанії Ющенко почувався хворим та лікувався в австрійській клініці від, як стало відомо пізніше, отруєння діоксином. 

 

Захід підтримував Ющенка за його ліберальні ідеали. Янукович же, на противагу Ющенкові, був вихідцем з промислового донбаського регіону на сході країни та був близьким до Московії.

До його політичної партії «Партія регіонів» входило багато найвпливовіших та найбагатших бізнесменів України, які шукали шляхи як повернути кандидатів своєї партії до влади. Серед цих олігархів був і Рінат Ахмєтов, мільярдер з Донецька, якого вважають найбагатшою людиною в Україні. Ахмєтов і представив Манафорту Януковича.

9 червня 2005 року Манафорт написав 35-сторінковий звіт Ахмєтову, де він розкритикував Януковича, проаналізував його програш на виборах, та розробив дорожню карту для його перемог у майбутніх виборах.

Він сказав, що саме несприйняття багатьма українцями влади президента Леоніда Кучми (в якого Янукович був прем'єр-міністром) і завдало Януковичу ще більші проблеми.

«Вплив цих настроїв є дуже сильним. Як наслідок, спроможність Януковича допомогти вести кампанію проти теперішньої адміністрації (Ющенка) не лише приречено на невдачу, вона ніколи не здобуде жодної підтримки. Його керівництво кампанією стане швидше похоронним дзвоном для партії та тієї коаліції, яку він очолює», — написав тоді Манафорт. 

 

Також, він сильно помилявся у своїй оцінці майбутнього Януковича. 

 

«З аналізу викладеного у попередній частині цього звіту відповідь є цілком очевидною — Віктора Януковича потрібно замінити іншою кандидатурою», — вказав Манафорт.

Янукович, що втік у Московію 2014 року після Евромайдану в Києві, так і не дав свій коментар для "Радіо Свобода". А телефон представника Ахмєтова був вимкнено, а він теж не відповів навіть на текстове повідомлення.


ДОБРА РОБОТА, ЯКЩО МОЖЕШ ЇЇ ДІСТАТИ 

 

Адвокати Манафорта опублікували ці документи напередодні його суду щодо фінансових махінацій, що має розпочатися 31 липня 2018. Вони звинувачують Роберта Мюллера у спробі надання доказів, що не відносяться до справи суду.


Документи включають імена багатьох інших американських політичних консультантів, що працювали чи перетиналися з Манафортом роками.

Серед них є і Константін Кілімнік, загадковий московит, відомий як ключовий представник Манафорта в Україні. Його тривалий час підозрюють у зв'язках з московськими розвідувальними службами, власне його цього року і звинуватив Мюллер у спробах тиснути на свідків розслідування. 

 

В одному зі своїх інтерв'ю, Кілімнік, який ймовірно зараз перебуває в Московії, розповів "Радіо Свобода" у 2017 році, що він регулярно спілкувався з Манафортом під час президентських виборів у США 2016 року. 

 

У січні 2006 року Манафорт написав для Януковича та "Партії Регіонів" план перемоги на парламентських виборах, в якому головний акцент був на просуванні хороших відносин з Московією. В цей час Московія та Україна вели так звану «газову війну» за постачання природнього газу з Московії в Україну та до вигідніших ринків Европи. Ті суперечки призвели до значних скорочень поставок.

«Ключовий акцент має бути зроблено на поганому ставленні уряду та на руйнівному впливі не лише на українську економіку, але й прямо на інтереси українців», — написав він у записці, адресованій Ахмєтову та Януковичу. «Основний меседж має підкреслити, що тільки Янукович зможе не лише колосально змінити роботу уряду, але й налагодити потрібні відносини з Московією, щоб виправити проблеми, створені Ющенком та його командою».

Наступні кілька років Манафорт лише поглиблював свою співпрацю з "Партією Регіонів".

Також він активно будував свої бізнес-відносини з московськими олігархами, включно з Олєґом Дєріпаскою, мільярдером, що здобув своє багатство завдяки металургійній промисловості в Московії, та який вважається дуже близьким до Кремля. США наклали на нього санкції у квітні 2018 року. 

 

Вважається, що саме Дєріпаска представив Кілімніка Манафорту в середині 2000-х, у час, коли той працював у московському офісі "Міжнародного республіканського інституту". Самого Кілімніка було звільнено з американської неурядової організації відразу після того, як виявили, що він працює на Дєріпаску.

ПОВЕРНЕННЯ ЯНУКОВИЧА 

 

Станом на 2009 рік багато українців уже стомилися від президенства Ющенка, бо країна перебувала в економічній стагнації та страждала від корупції. У Януковичу, що був прем'єр-міністром у 2006-2007, вбачали можливу альтернативу, а Манафорт працював для відшліфування його іміджу та партійних меседжів. 

 

На той момент партнерами Манафорта були політичні консультанти Рік Ґейтс та Тед Девайн, які потім продовжили свою роботу вже у президентській кампанії сенатора Берні Сандерса у 2016 році. 

 

Крім того, для президентської виборчої кампанії 2009/2010 років в Україні Манафорт скористався також допомогою Адама Страсберга, що працював над кампанією сенатора Джона Керрі ще у 2004 році.

Тож на лютневих виборах 2010 саме Манафорт завадив Юлії Тимошенко стати президентом. Він торжествував.

 

«За всі мої 35 років роботи над передвиборчими кампаніями ця принесла мені найбільше задоволення», — написав Манафорт своїй команді після того, як ЦВК України оголосила Януковича переможцем. 

 

Емейл, який додано до документів для суду, містить скомпоновану Девайном промову Януковича на честь перемоги, заголовок якої, згідно із файлом, був «Новий початок для України».

Зусилля Манафорта дали свої плоди і в 2012 році на парламентських виборах, під час яких "Партія Регіонів" перемогла з приголомшливою більшістю місць. 2 квітня 2012 Ґейтс звернувся до Девайна та ще двох політичних консультантів, з проханням продовжити їхню роботу в Україні.

«Джентльмени, - написав Ґейтс, - сподіваюся все з вами добре. Ми знову досягли миті, коли нам слід відкинути всю політичну роботу у США на користь найулюбленішої вами всіма країни – України». Та Девайн відмовився.

"ГАПСБУРЗЬКА ГРУПА

 

Відразу після своєї перемоги Янукович почав розбирати «паркан» з Московією. Він також виступив проти своїх політичних опонентів, включно з Тимошенко, яку у 2011 була ув'язнено за звинуваченням, які багато оглядачів назвали політично вмотивованими. 

 

Беручи до уваги щораз більшу критику Заходу, Янукович за допомогою Манафорта намагався публічно виправдати справу проти Тимошенко. 

 

Для цього Манафорт заручився допомогою кількох впливових европейських політиків — аби просувати уряд Януковича у вигідному світлі і у Вашингтоні і у Брюсселі. Пізніше цих осіб назвали так званою «гапсбурзькою групою». 

 

У записці Януковичу 21 лютого 2013 року Манафорт написав, що «елементи гапсбурзького проекту довели свою ефективність у веденні справ з ЕС». 

 

«Основна причина їхнього успіху — це те, що члени групи є відомими европейськими лідерами, які в очах багатьох людей об'єктивно ставляться до України, — написав Манафорт у записці, — це дозволяє їм робити свої висновки без будь-якого очевидного особистого інтересу, таким чином це робить їхні коментарі вагомими та впливовими».

Показуючи, що ці зусилля поширюються і на територію США, Манафорт написав: «Гапсбурзька група також буде причетною до низки подій у березні-травні у Вашингтоні, які заплановано для того, аби змінити громадську риторику, спрямовану на Україну, а також вплинути на ключових членів уряду США через особисті зустрічі, проведені на найвищому рівні». 

 

«Це й основні промови, й участі в ключових подіях, і приватні зустрічі з вищими американськими урядовцями, включно з держсекретарем Джоном Керрі та іншими членами Адміністрації президента США», — додав він. 

 

Робота Манафорта з «гапсбурзькою групою» фігурує у другій кримінальній справі Роберта Мюллера, яку розглядатиме окружний суд у Вашингтоні. 

 

Хоча судовий процес, що починається 31 липня, сфокусовано на ймовірні фінансові злочини, справу у Вашингтоні зосереджено на твердженнях про те, що Манафорт так і не зареєстрував себе як "іноземний агент у США" через свою роботу на "Партію Регіонів". 

 

Манафорт та його колишній заступник, Рік Ґейтс, платили "гапсбурзьким" політикам мільйони доларів для того, аби вони «займали сприятливу для України позицію, включно з лобіюванням у США», — вказано в обвинувачувальному висновку у лютому 2018. 

 

Обвинувачення також стверджує, що Манафорт та Кілімнік пробували тиснути на свідків, намагаючись «вплинути, скасувати чи запобігти свідченням» двох осіб, тісно знайомими з роботою "гапсбурзької групи". 

 

Раніше цього року Ґейтс вже визнав себе винним у відмиванні коштів та інших звинуваченнях, висунутих командою Мюллера, і погодився співпрацювати з розслідуванням Мюллера. Такий крок призвів до ще більшого тиску на Манафорта. 

 

Кілімнік відмовився давати коментарі "Радіо Свобода". «Будь ласка, видаліть мій номер» — такою була його відповідь на надіслане нами текстове повідомлення.

 

Довідка RL: немає жодних точних даних, хто входить до згаданої у тексті "гапсбурзької групи" (саме так, з такою опискою і було названо цю групу для підтримки відомого "проффесора") з метою підтримки України, але за достатньо переконливими ознаками до неї відносять колишнього (2007-2008) канцлера Австрії, Альфреда Ґусенбауера; колишнього (1996-1998 та 2006-2008) прем'єр-міністра Італії, Романо Проді; колишнього (1995-2005) президента Польщі, Алєксандра Кваснєвського; тощо. Всі ці політики заперечують свою причетність до цієї групи, наприклад, Кваснєвський каже, що взагалі про неї ніколи не чув. Ага, напевно йому було дуже скучно, і тому він так довго переймався долею України. До речі, а чого зараз перестав? )

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles