logo

Friday, 19 May 2017 08:06

MVNO ЯК БІЗНЕС-МОДЕЛЬ ІНФОКОМУНІКАЦІЙНОГО РИНКУ

Доктор Немо, RadioLemberg, 19.05.2017

 

Сьогодні ринок мобільного зв'язку в очікуванні 4G. Мобільні оператори, розуміючи, що на голосових послугах вже не можна підвищити доходи, переходять до надання інших видів послуг: прагнуть заробляти на конвергенції (об'єднанні голосових послуг та передачі даних), широкосмуговим доступом у Інтернет, наданням мобільного контенту, відкриттям та адаптацією відомих мобільних сервісів та надання площадки для креативних стартапів. Додатковим, а напевне й основним фактором розвитку саме такого роду бізнесу є переорієнтація вектору потуг і зацікавлень з північного сусіда на Європу в усіх аспектах.

 

Саме ці послуги дозволяють підвищити фінансові показники компаній. З іншого боку, спільні зусилля операторів-конкурентів направлені на збільшення розмірів ринку. При цьому зі збільшенням обсягу ринку збільшується і частка кожного з учасників. Одним з найбільш ефективних способів розширення ринку послуг зв'язку є створення операторських компаній типу MVNO (Mobile Virtual Network Operator — Оператор віртуальної мережі мобільного зв’язку). Мотиви виходу на мобільний ринок MVNO наступні:

 

1. Додаткова «точка прибутку». Будь-яка бізнес одиниця в першу чергу повинна приносити дохід, значить, віртуальний оператор повинен стати новою «точка прибутку». Крім продажу послуг мобільного зв'язку можна отримувати додаткові кошти від реалізації смартфонів, сервісів і контенту.

 

2. Засіб збільшення продаж. У цій якості концепція MVNO може бути використана компанією для пропозиції послуг мобільного зв'язку в пакеті з іншими товарами і сервісами, а також для прямих продажів через стільникову мережу. Наприклад, у контент-провайдерів і звукозаписних компаній з'являється можливість дізнатися, хто купує їх рінґтони, ігри, картинки, музику і, відповідно, організувати ефективніші рекламні акції, що персоналізуються або вузьконаправлені, розсилки.

 

3. Канал для просування бренду. MVNO надає додаткові можливості просування бренду шляхом розміщення логотипу на лицьових панелях, SIM-картах, на картинках і заставках мобільних телефонів.

 

4. Засіб збільшення лояльності. Для сильних компаній, чий бренд добре відомий на ринку, створення власного MVNO означає отримання ефективного засобу утримання і залучення клієнтів шляхом розсилки інформаційного контенту, що персоналізується, і різних дисконтних програм для нових абонентів і інших сервісів.

 

В світі існує декілька різновидів бізнес-моделі MVNO. Найбільш прийнятна модель для українського ринку визначиться сервісами, які стрімко заповнюють наше щоденне життя, напевне всі види приживуться і трансформуються в глобальний сервіс, особливо після запуску Маском армади супутників, що й буде 5G по факту, поза всякими ліцензіями та розпилом ринку на міліметрові клітиночки.

 

mvno in a box

Ось які сервіси дозволяє така архітектура:

 • IVR Self Service
 • Post Paid and/or Pre Paid
 • Contact Center
 • SMS-C, USSD Gateway
 • OTT enabled
 • Voicemail
 • Real-time Convergent Charging, Rating
 • Customer Relationship Management
 • Missed Call Alert
 • Data Warehousing & Business Intelligence
 • Provisioning, Flexible Mediation
 • Mobile Marketing and Advertising
 • Voucher Management System

 

За мережевою ознакою можна виділити три типи MVNO:

 

­       MVNO/SP (Service Provider – сервіс-провайдери). Спеціалізується на продажі і маркетингу послуг базового оператора під власним брендом. Такі віртуальні оператори не в змозі запропонувати свої тарифи і сервіси, оскільки не контролюють ніяких елементів мережевої інфраструктури і фактично лише перепродують трафік традиційних стільникових операторів (MNO). В деяких випадках MVNO/SP також забезпечують обслуговування абонентів і біллінг.

­       MVNO/ESP (Enhanced Service Provider – сервіс-провайдер з розширеними можливостями). Віртуальні оператори такого типу вже можуть пропонувати додаткові сервіси, оскільки володіють власною SMS- і голосовою платформою. Крім того, вони випускають свої SIM-карти, забезпечують біллінг і абонентське обслуговування, а також пропонують власні тарифні плани. Проте ці MVNO не мають угод по роумінгу і міжоператорській взаємодії.

­       «Повний» MVNO. Основна його відмінність від MVNO/ESP – обслуговування мережі за допомогою власного центру комутації, можливість висновку власних національних і міжнародних роумінгових і міжоператорських угод. Єдине, що необхідно орендувати у MNO, – це частоти і базові станції. Не дивлячись на те що вкладені кошти «повних» MVNO у власну інфраструктуру значні, вони залишаються нижчими за вартість побудови мережі і покупки ліцензії.

 

mvno info

 

Оператори типу MNO або MVNE (MobileNetworkOperatorEnabler – компанії, які беруть на себе функції по забезпеченню всіх технічних аспектів роботи віртуального оператора), отримуючи в аутсорсинг функції біллінга, набуває можливості аналізувати всі фінансові потоки і профіль абонентів MVNO і копіювати успішні послуги у свій бізнес. Проте, якщо MVNO стане «повним», він активно «перетягуватиме» до себе абонентську базу і почне впливати на бізнес базового оператора. Тим часом співпраця з віртуальним оператором для оператора традиційного несе в собі не тільки загрози, але і переваги у вигляді зниження витрат при продажі трафіку оптом. Зі свого боку MVNO, орієнтуючись на цільові споживчі сегменти, вносить власний внесок до побудови бренду MNO у вигляді залучення нових абонентів або збільшення ARPU (Averegereveniewperuser - середньомісячний дохід з одного абонента) за рахунок додаткових сервісів.

 

Ми вже генерували думку, що запрошення британського бізнесу до України є дуже важливе. Першим бажаним кроком було б відновлення активного повітряного сполучення. І от Британія сама йде в Україну, поки що віртуально: найбільший мобільний оператор LycaMobile готується до входу на український ринок.

lycatel advert

 

Минулого тижня в Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації , відбулася зустріч з представниками цієї компанії, а також Укртелекому та Тримобу.

 

"LycaMobile планує підписати з мобільним оператором Тримоб партнерську угоду".

У прес-службі Укртелекому сказали, що компанія розглядає варіант розвитку Тримоба у співпраці з LycaMobile.

"Однак деталей переговорів на даному етапі ми не розголошуємо", - додає директор з корпоративних комунікацій оператора Михайло Шуранов. Голова НКРЗІ Олександр Животовський підтвердив, що зустріч дійсно мала місце.

"Їм потрібна консультація щодо формату співпраці. Точніше, технічним та юридичним особливостям. В цьому і розбираємося", - уточнив він.

 

Ще в 2015 році компанія почала консультації з НКРЗІ. Але знайти партнерську мережу все ще не вдавалося. Українська "велика трійка" (Київстар, МТС Україна (Vodafone) і lifecell) не практикують здачу в оренду інфраструктури віртуальним гравцям.

Що стосується Тримоб, то цей актив Укртелекому ще зовсім недавно міг стати предметом поглинання МТС Україна. Але угода в кінці минулого року зірвалася: АМКУ довго не погоджував її, і покупець відкликав заявку.

mvno 3mob 

LycaMobile (Великобританія) - це повноцінний віртуальний оператор з усіма необхідними IT-системами для надання телеком-послуг. Бізнес таких компаній полягає в тому, що вони орендують у мобільних операторів інфраструктуру і продають на її базі сервіси для кінцевих клієнтів.

Компанія працює в 22 країнах і обслуговує понад 15 млн абонентів.

 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles