logo

Friday, 19 January 2018 17:26

МВФ: В АНТИКОРУПЦІЙНИХ ЗАКОНАХ УКРАЇНА МАЄ ДОТРИМУВАТИСЬ РЕКОМЕНДАЦІЙ ВЕНЕЦІЙСЬКОЇ КОМІСІЇ

Джері Райс, директор з комунікацій, брифінг МВФ, 19.01.2018, переклад українською Петро Козак  

 

Для вашої зручності ми переклали декілька питань і відповідей з брифінгу прес-секретаря МВФ, які стосувались Московії, України та біткойнів. Весь текст цього брифінгу можна прочитати тут (англійською)

 

[...] ПИТАНННЯ: Представник МВФ у Московії, Ґабріель Ді Бела, у середу відвідав міжнародну економічну конференцію. Він говорив про історичну важливість для Московії не втрачати вплив у глобальній економіці, наголосив на необхідності її зросту щонайменше на 3% у наступні кілька років, та скоріш за все ріст її економіки обмежиться 1,5 %. Тож, на які кроки повинен піти уряд Московії, аби прискорити цей зріст? 

 

МІСТЕР РАЙС: Ну, знову ж таки, я б хотів згадати про те оновлення бази WEO, що було в понеділок. Воно матиме деякі зміни у прогнозі, що стосуються Московії, тож я не буду називати точних цифр. Що я можу сказати точно? Ми думаємо, що Московія оговталась від дворічної кризи, завдяки правильній макроекономічній політиці та певному підвищенню цін на нафту. Тож ріст ВВП був позитивним. Але знову ж таки, ми уточнимо цю цифру у понеділок. 

 

І ще, може це допоможе. Аби прискорити темп зросту, крім постійного виконання фіскальних правил та націленої боротьби проти інфляції, Московії слід зайнятися тими структурними вадами, які ми визначили ще у 4 статті документу. Там воно описано більш детально: наприклад, вдосконалити інвестиційний клімат, збільшити інвестиції в інфраструктуру, соціальну сферу й економіку; покращити ефективність на товарних ринках; активніше інтегруючи московитську економіку й торгівлю, зокрема у глобальну економіку; розширювати торгівельні угоди; підтримувати іновації, тощо, тощо. Тут я зупинюся, але скажу більше у понеділок. 

 

ПИТАННЯ: Цього тижня українські медіа опублікували лист від МВФ до адміністрації президента України, що стосувався встановлення авторитетних і незалежних від корупції інституцій. Звичайно, це дуже важливий крок, який як ми знаємо є передумовою до наступних кроків МВФ. Та чи це є єдиною обов’язковою вимогою до України аби отримати наступний транш? 

 

МІСТЕР РАЙС: Добре. Дякую за це питання. Я лише хочу доєднати це питання до двох інших важливих питань в Україні. Перше – дуже близьке до заданого мені зараз. Це щодо анти-корупційних органів. А друге – пенсійна реформа. Тож я їх поєднаю в одне, якщо ви не проти. 

 

Отож, щодо антикорупційної політики ви чули мою позицію ще до цього. Ви бачили останні повідомлення від МВФ. Знаєте, що для нас є дуже важливою тема корупції. І саме тому, програма реформ в Україні, яку і підтримав МВФ, від самого початку є сфокусованою на проблемі корупції та управління. Від самого початку, зважаючи на макроекономічні наслідки, створення анти-корупційного суду, відповідного рекомендаціям Венеційської комісії,  є важливою частиною цієї програми, як ви знаєте. 

 

Листа, про якого ви згадали, було надіслано українській владі. В ньому вказано на застереження наших співробітників щодо правильного узгодження деяких положень українського законопроекту в рамках її зобов'язань дослухатись рекомендацій Венеційської комісії, про яку я вже згадував. Тож зараз ми сподіваємося, що влада України візьме ці застереження МВФ до уваги, і що проект законопроекту буде скориговано між двома читаннями у парламенті. 

 

Щодо наступної доповіді-звіту МВФ, я думаю, що тему анти-корупційної політики та те, що я щойно описав, треба розглядати у ширшому контексті. Як завжди, до кожної чергової доповіді МВФ зазвичай виникають окремі питання, ціла низка питань для дискусії, і я впевнений, що це стосується і України. 

 

Хочу згадати питання пенсійної реформи. Україна нещодавно ухвалила закон про пенсії. Що я скажу на це? Як ви знаєте, пенсійний закон вводить деякі важливі положення щодо модернізації пенсійної системи в Україні. Але також цей закон має деякі вади, які зовсім не мотивують українців працювати довше та робити внески до пенсійної системи. Це не гарантує справедливої ​​і стабільної пенсійної системи, тому ми вважаємо, що тут треба ще допрацювати питання. Що ж, досить про Україну? 

 

ПИТАННЯ: Ще одне питання щодо України. Як ви сказали, Крістін Лаґард співголовуватиме на наступній щорічній зустрічі у Давосі. Чи планує вона зустрітися з українським керівництвом на цьому форумі, і в що саме МВФ хоче донести владі України? 

 

МІСТЕР РАЙС: Що ж, напевно про це краще нехай скаже сама пані Лаґард. Єдине, що можу сказати — «так» — пані Лагард і президент Порошенко планують зустрітися у Давосі, як і минулого року. Про що вони говоритимуть? Знову ж, я залишу це питання їм же. Ми матимемо деякі розмови перед тим, звичайно. На мій погляд, вони обговорюватимуть розвиток та перспективи реформ в Україні, зокрема ті, які б забезпечили виконання щойно згаданої вами програми. Я гадаю, що це має бути приблизно так. Їхню зустріч заплановано у Давосі. 

 

[…] ПИТАННЯ:  Питання стосовно біткойнів, до яких досі прикуто увагу фінансових ринків. Міністр фінансів США пан Мнучін сказав, що він хоче від G20 розглянути всі ризики криптовалют. Наскільки Фонд підтримав би це, і  чи на думку МВФ існує небезпека з боку криптовалют для фінансової стабільності? 

 

МІСТЕР РАЙС: Ми обговорювали це й раніше. Я говорив трохи про це на минулій конференції. Ми нічого не коментуємо щодо цієї конкретної валюти. Я не маю відповіді зараз щодо біткойна. Все, що я хотів би сказати, це, коли ціни на активи швидко зростають, ризики можуть зростати теж. Особливо якщо учасники ринку позичають гроші для придбання цих активів. Тож для людей важливо знати про ці ризики та вжити необхідних заходів для їх уникнення. 

 

Якщо розглядати проблему криптовалют у ширше, а не лише біткойн, то ми вже сказали, що вони мають потенційні переваги, зокрема, сприяють фінансовому проникненню та є ефективними процесами оплати та розрахунків.  Але ми також попереджаємо, що криптовалюта може бути небезпечним інструментом для відмивання грошей, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків та шахрайства.  Отже, ми вважаємо, що потрібно проводити більше міжнародних дискусій та зміцнювати співпрацю щодо цього питання.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles