logo

Thursday, 02 August 2018 19:17

МОСКОВІЯ АТАКУЄ ВИБОРЧУ СИСТЕМУ США. ТРАМП ЛИШЕ ЗНИЗУЄ ПЛЕЧИМА.

Editorial, The New York Times, 01.08.2018

 

Проміжні листопадові вибори щораз ближче, і президент має поставитися дуже серйозно до захисту американської виборчої системи від кібервтручання. 

 

Менше ста днів залишається до виборів, а доказів того, що американська виборча система залишається гарячою ціллю для гакерів (головно агентів московського уряду) стає все більше. 

 

У минулий четвер сенаторка Клер МакКаскілл (Claire McCaskill), демократ від штату Міссурі, яка йде на переобрання восени, підтвердила, що стала одною з ймовірно двох-трьох кандидатів до Конґресу, чиї комп'ютерні мережі намагалися гакнути московити минулого року. Фішингову атаку, яку провели минулого серпня, Microsoft зірвав, розповівши потім сенатора про спробу гакингу. «Хоч атака не виявилася успішною, просто обурливо, що вони думають, що їм зійде це з рук», - заявила пані МакКаскіл.

 

Три дні по тому сенаторка Джин Шагін (Jeanne Shaheen), демократ від штату Нью-Гемпшир, визнала, що її офіс також став ціллю чисельних фішингових атак, походження яких ще потрібно офіційно встановити. Такі спроби схожі на роботу Московії, але це питання ще досі розслідують. Пані Шагін сказала, що, як їй говорили, ця проблема «є поширеною серед політичних партій по всій країні, так само як і серед членів Сенату». (Непохитний критик московського президента Владіміра Путіна, пані Шагін у листопаді отримала телефонний дзвінок від когось, хто представлявся латвійським урядовцем та сподівався отримати інсайд інформацію про американські санкції накладені на Московію. ФБР розслідує цей епізод). 

 

Спроби втрутитись у роботу американського уряду та виборчої системи є розповсюдженими та багатогранними. Цього тижня Facebook заявив, що він ідентифікував та видалив десятки сторінок та акаунтів, зв'язаних зі скоординованими спробами, що мали на меті вплинути на листопадові вибори. 

 

Насправді зовсім не є таємницею, чому Московія та інші поганці вважають, що подібні вторгнення зійдуть їм з рук. Незважаючи на постійні попередження розвідувальних органів США про слабкі місця країни, Білий Дім досі не має жодного скоординованого плану організації такого критичного питання безпеки. Президент Трамп теж схоже не збирається критикувати, а тим паче притягувати до відповідальності, найгіршого поганця, якого ідентифікувала американська розвідка – пана Путіна. Скоріше навпаки. Коли справа стосується кібератак на американську демократію, то заяви президента показують лише нерозуміння, розгубленість та слабкість. 

 

Після принизливого братання Трампа з Путіном в Гельсінкі, можливо хтось очікував, що пан Трамп висловить невдоволення Америки щодо втручання Московії. Натомість, президент продовжує пускати дим в очі. То він наполягає на тому, що підтримує американську розвідку та її розслідування, то потім твітить, що розмови про втручання Московії є «великим обманом». 

 

Неважливо, скільки членів його власної команди попереджають, що президенту Московії не можна довіряти — пан Трамп просто не може покинути пана Путіна. Спершу він запросив його до Білого Дому цієї осені. Кілька днів по тому, не отримавши жодної відповіді він пана Путіна — який має набагато сильніший характер серед них двох — пан Трамп вирішив перенести зустріч, поки не завершиться «полювання на московських відьом», як різко заявив про це його радник з національної безпеки Джон Болтон. А коли пан Путін запропонував покликати пана Трампа до Москви, той всього за кілька годин відповів, що «є відкритим» до такої ідеї — якщо, звичайно, отримає офіційне запрошення.

 

Загалом, не виглядає на те, що пан Трамп надає багато уваги кібербезпеці як пріоритету. Минулого тижня Білий Дім здійснив багато галасу через те, що президент скликав перше в історії засідання Ради Національної Безпеки, спеціально присвячене безпеці виборів. Після цього прес-секретар Білого Дому, Сара Гакабі Сандерс, наголосила, що пан Трамп «дав ясно зрозуміти, що його адміністрація не миритиметься з іноземним втручанням будь-якої держави чи інших зловмисників у наші вибори». 

 

Та «дав ясно зрозуміти» це лише слова. Зустріч високопосадовців за закритими дверима тривала годину і, за словами урядовців, була не стратегічним засіданням, а скоріше простим оглядом вже вжитих різноманітними відомствами заходів без вказівок Білого Дому. На зустрічі не обговорювали жодного скоординованого плану, жодних нових кроків для протидії чи стримування майбутніх атак.

 

Все що зміг вичавити з себе такий крутий хлопака як Трамп, це його месидж панові Путіну (чи будь кому, кого цікавить втручання до американської виборчої системи), типу: «Ну, спробуй…»

 

На щастя, багато з посадовців з адміністрації є менш безпечними, вони працюють з різноманітними агенціями для зміцнення системи. ФБР та Міністерство внутрішньої безпеки США формують для цього спецпідрозділи. А на Капітолійському пагорбі сенатори просувають двопартійні закони націлені на вирішення цієї проблеми з різних боків. (Закони, які просувають республіканець Джеймс Ланкфорд та демократ Емі Клобукар, отримали невеликий імпульс, коли виступ Трампа в Гельсінкі підштовхнув кількох членів, двох республіканців та одного позапартійного, стати його співавторами). Та без чіткої підтримки президента буде важко зібрати достатньо підтримки від республіканців аби довести будь-які з цих заходів до завершального етапу.

 

Як мінімум пан Трамп міг би перестати бути таким м'яким до Московії. Пан Путін — це холоднокровний політик. Якщо він зрозуміє, що за погану поведінку його країну ніхто не покарає (а може він це вже зрозумів?), то що може зупинити його від подальших, ще більших кроків? 

 

Наразі майже кожен у Вашинґтоні, окрім пана Трампа та низки його підлабузників з Конгресу, визнає, яку Московія несе загрозу. Навіть Кірстен Нільсен, міністр внутрішньої безпеки США та одна з найнадійніших балакунів президента, була змушеною визнати, що «Московія безсумнівно намагалася втрутитися в нашу виборчу систему» у 2016 році та додала, що «безглуздо» вважати, що вона не спробує зробити це знову. «Вони мають можливості. Вони прагнуть цього. І ми маємо підготуватися», — сказала вона. Так само і директор Національної розвідки, Ден Коутс, запевнив, що спроби проникнути у виборчу систему «є постійними, розповсюдженими і призначеними для підриву американської демократії». 

 

Та схоже, що найбільшою перепоною для боротьби з цією загрозою є сам президент США.

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles