logo

Tuesday, 03 July 2018 18:25

ЛЮДИНА ПУТІНА У БІЛОМУ ДОМІ? СПРАВЖНІЙ СКАНДАЛ ПРО ТРАМПА Й МОСКВУ — ЦЕ НЕ ПРОСТО ЗМОВА

Jeff Stein, Newsweek Magazine, 21.12.2017

 

У травні 2017 року високопосадовець з національної безпеки адміністрації президента зустрівся у Вашинґтоні з московськими високопосадовцями та передав їм деталі секретної операції, яку Ізраїль проводив зі своїми колегами у США. Та зустріч приголомшила американських контр-розвідників. Того американського чиновника так і не було арештовано, і він продовжує працювати в Білому домі й сьогодні, хоча і під пильною увагою.

 

Цим чиновником, звісно, був Дональд Трамп. Зустріч президента в Овальному кабінеті з міністром закордонних справ Московії, Сєрґєєм Лавровим, та її тодішнім послом у Вашинґтоні, Сєрґєєм Кісляком — яку дозволили документувати лише московським фотографам — розпалила медіа-пожежу, яку ще більше роздмухали подальші викриття таємних контактів між помічниками Трампа та агентами Кремля. Але про цей інцидент не забули ні американські ні ізраїльські офіцери безпеки, чи давні союзники США з питань зовнішньої розвідки, які зараз задаються питанням, чи можна довіряти президентові захищати їхні найбільші таємниці. 

 

Протягом року питання про змову призвело до різноманітних розслідувань того, що тепер називають "Рашаґейт". Спеціальний прокурор Роберт Мюллер ставить питання про те, чи команда Трампа, до складу якої входять син президента Дональд-молодший і зять президента Джаред Кушнер, активно координувала кампанію Трампа з Кремлем, аби зашкодити Гілларі Клінтон на виборах 2016 року. Цієї підозри вже було достатньо, але зараз [у грудні 2017] в найвищих колах національної безпеки США дійшли до набагато суворішої думки: президент став пішаком противника Америки, московського президента Владіміра Путіна. Це жахливий сценарій, від якого через неправдоподібність відмовилися б навіть автори «Карткового Будинку»

 

До тепер [грудень 2017]. В інтерв'ю 18 грудня на CNN, генерал-лейтенант військово-повітряних сил у відставці Джеймс Клеппер (James Clapper), та колишній директор національної розвідки, буквально назвав Трампа маріонеткою Путіна. Московський президент, за словами Клеппера, є колишнім "офіцером КДБ в особливих справах" та рекрутером шпигунів, який "знає, що робити з активом, і це те, що він робить з президентом. Це для мене очевидно". (На питання пояснити, що він мав на увазі під словом "актив", Клаппер сказав: "Я кажу це образно"). 

 

"Вау", твітнув колишній агент ЦРУ Джон Сіфер. "Решта нас лиш намагаються знайти інші розумні способи сказати те саме. Добре, що він має сміливість відверто назвати поведінку Путіна. Наш президент цього так і не зміг". 

 

Ветерани контр-розвідки визнають Трампа легкою мішенню для Путіна, який багато років провів у КДБ, ретельно вираховуючи та використовуючи вразливі місця своїх жертв. Вони відзначають, як швидко він починає хвалитися, наприклад як тоді, коли Путін подякував йому та ЦРУ за те, що вони допомогли йому уникнути терористичного замаху в Санкт-Петербурзі. "Такий президент — це мрія для шпигунів", — сказала Аша Ранґаппа, колишній спецагент відділу контррозвідки ФБР. "Він відразу реагує на похвалу та лестощі і щодня викладає свої думки у Твіттер”. Аналогічно сказав і Гаррі Брендон, колишній заступник помічника директора ФБР з національної безпеки та боротьбі проти тероризму. "Він часто публічно заявляє, що він слідує своїм інстинктам. Якщо це так, то він може бути вкрай несвідомим активом для Московії". 

 

І так далі. Безперервний потік з одкровень, які випливають з численних розслідувань щодо Трампа — його ділові угоди з московськими інвесторами, багато неоголешених зустрічей з агентами Кремля, його опір визнати втручання Московії в американські вибори 2016 року та його нерозсудливість із ізраїльською розвідкою — вимальовують дуже чорну картину. 

 

Деякі досвідчені офіцери розвідки вважають, що давно прийшов час звернути увагу на тривожну прихильність Трампа до Путіна, який, на думку президента, є невинним і є добрим для миру у світі. "Кожен продовжує танцювати довкола чіткої оцінки того, що відбувається", - говорить Ґленн Карл, колишній офіцер національної розвідки ЦРУ, відповідальний за оцінку іноземних загроз. «Моя оцінка така, — каже він для Newsweek, — Трамп фактично працює прямо на московитів». 

 

Ізраїльтяни не можуть сказати, що їх не попереджали. У січні 2017, за кілька тижнів до інавгурації Трампа, провідні офіцери розвідки США зустрілись з делегацією своїх ізраїльських колег у Вашинґтоні. Зустріч пройшла спокійно, за словами досвідченого ізраїльського розвідника-журналіста Ронена Берґмана, хоча американці виказали своє обурення щодо президента, який так відкрито зневажив їхню попередню роботу. "Наприкінці зустрічі", за словами Берґмана та згідно з пізнішим репортажем у виданні Vanity Fair, "провідний американський розвідник урочисто оголосив, ще одне: вони вважають, що Путін "має важелі для тиску" на Трампа". І його порадою є: "Будьте обережними".

 

Через п'ять місяців ізраїльтяни вже розкаялися через те, що вони розповіли новому тодішньому директору ЦРУ, республіканцю Майку Помпео. Вони були дуже здивованими прочитавши у ЗМІ репортажі про те, що Трамп розповів московським міністрові закордонних справ та послові про їхню надзвичайно секретну операцію в Сирії з проникнення до складу бойового загону "Ісламської держави” (ІДІЛ). Американські експерти з розвідки буди впевненими, що московити поділилися цією інформацією зі своїми союзниками з Ірану — смертельним ворогом Ізраїлю.

 

Клеппер, який зараз пише книгу про свою розвідувальну кар'єру, повідомив електронною поштою Newsweek, що "ізраїльтяни були та є дуже засмученими, бо це ще раз підтверджує, що нам [американцям] не можна довіряти секрети, якими ми з ними обмінюємось". 

 

Деякі інші найближчі союзники розвідки Америки також були дуже засмученими зливом Трампа, — сказав для Newsweek колишній провідний чиновник національної безпеки, за умови, що його не назвуть, обговорюючи таке вразливе питання. "Я чув, що британці неохоче діляться" інформацією стосовно підривної діяльності Московії", сказав він, "не стільки з міркувань безпеки, скільки з політичних — вони не хочуть перетинатися з [Трампом]".

 

Інший аналітик, Джозеф Фіцанакіс, спів-редактор блоґу "Intel News", заявив, що відносини між керівниками розвідки Великої Британії та адміністрацією Трампа "є надзвичайно напруженими". Він нагадав, що під час кампанії 2016 року Трамп роздратував Лондон  необґрунтованим твердженням, що місцевий аналог Агенції Національної Безпеки, а саме Центр Урядового Зв'язку (відоміший як GCHQ), прослуховував його комунікації. Трамп відмовився вибачитися.

 

Офіцери нижчого рівня американської та іноземних розвідок зазвичай знаходять шляхи виходу з таких колізій на вищих рівнях. Але неодноразові напади Трампа на НАТО не лише розчарували найближчих союзників Вашинґтону, але й підняли питання про те, чи не пошито в дурні президента задля сприяння довготерміновій меті Путіна з підриву Евросоюзу. "Деякі західно-европейські колеги кажуть, що обмін інформацією суворо обмежено контртероризмом та деякими морськими питаннями", - каже Фіцанакіс. "З Московією майже ніхто не обмінюється даними". 

 

Як напади Трампа на "радикальний ісламський тероризм" вплинуть на відносини ЦРУ з розвідувальними службами арабських, африканських та азіатських держав, наразі невідомо. Історично, Ленґлі покладався на таких місцевих партнерів, аби поділитися своїми міркуваннями та інформацією про військові угруповання — іноді жалкуючи, коли подвійні агенти проникали у їхні осередки. 

 

Ізраїльські чиновники нехарактерно публічно оголосили про "зраду" Трампа у травні 2017 і лише нещодавно [у грудні 2017] заспокоїлися. Тим не менш, їхній гнів можна було виявити через кілька місяців, коли колишній заступник директора "Моссаду", Рам Бен Барак, дав інтерв'ю для Кіма Дозьєра на сайті "The Cipher Brief". "Правило полягає в тому, що коли я даю вам інформацію, аби вам допомогти, ви не передаєте цю інформацію іншій стороні без мого дозволу", сказав Бен Барак. "Я впевнений, що він ще раз цього не зробить, бо, як ви знаєте, це шкодить відносинам". 

 

Але всі ознаки вказують на те, що Трампа не хвилює те, хто постраждає, якщо це потрібно для його інтересів та марнославства. Незважаючи на постійні свідчення про московське втручання протягом літа 2016 року, кульмінацією яких є січнева доповідь Клеппера та Джея Джонсона, його візаві з Департаменту внутрішньої безпеки, де вказано, що Кремль працював над тим, аби посадити Трампа в крісло президента, Трамп, очевидно, дозволив своєму щойнопризначеному радникові з питань національної безпеки, Майклу Флінну, поінтригувати з московитами стосовно скасування санкцій — і, вочевидь, не дуже переймався тим, аби його звільнити після того як взнав, що Флінн збрехав про це ФБР. Пізніші звинувачення Флінна та його заява про помилування, як твітнув Трамп, "були ганьбою, бо його вчинки під час зміни адміністрації були законними. Там було ні́чого приховувати!" 

 

Все це відбувалося, незважаючи на чітке попередження ФБР Трампові, невдовзі після його номінації, про можливі шпіонські загрози з боку Московії, повідомляє NBC News. Агенти ФБР також відвідали давню прес-секретарку Трампа, Гоуп Гікс (Hope Hicks) відразу через кілька днів після інавгурації, заявивши, що деякі названі московські агенти намагалися проникнути в нову адміністрацію. Пані Гікс, яка каже, що вона передала це попередження Дональду МакҐану (Donald McGahn), радникові Білого дому, так і не було звинувачено у жодному правопорушенні. 

 

Повсякденна боротьба з запереченнями Трампа, що все це призвело до "змови" з московитами, є лише відволіканням уваги, кажуть досвідчені розвідники. Це просто пошук явного quid pro quo, який може й не існувати. Більше того, можна прогавити "те, що є прямо під нашими носами", — написали Ранґаппа, колишній агент контррозвідки ФБР, разом зі Сіфером, колишнім головою Московського бюро ЦРУ, та колишнім оперативним офіцером ЦРУ Алексом Фінлі, у спільній статті для сайту "Just Security". "Немає сумніву, що Московія зробила безліч безпрецедентних спроб проникнення в американську президентську кампанію, і що на її підходи не відреагували, і що її контакти були досить чутливими, аби кожна особа, приховувала їх”. 

 

"Ці факти можуть ніколи не розглядатися в залі суду", — додали вони. "Вони можуть навіть не бути незаконними — але вони є чіткою і справжньою загрозою національній безпеці, яку ми не можемо ігнорувати”.

На фото: зустріч Трампа з Путіном під час саміту G20 у місті Гамбурґ, липень 2017

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles