logo

Sunday, 09 April 2017 14:57

ЛАУРА КОДРУЦА КЕВЕШІ — ЖІНКА, ЯКА ЗМІНИЛА ВСЮ РУМУНІЮ

Христина Бердинських, Ганна Павленко, Новое Время, 07.04.2017 

 
Президент Бесеску зробив її могутньою і впливовою, а вона посадила його брата до в'язниці. Для України це нереальна історія, для сусідньої Румунії — епізод з життя 43‑річної Лаури Кодруци Кевеші, голови Національного антикорупційного директорату (DNA). 

 

Тільки протягом 2016 року Кевеші відправила до судів кримінальні справи проти 1200 осіб, підозрюваних у розкраданні, хабарництві і відкатах: міністрів, мерів міст та депутатів різних рівнів. Серед них — Мірча Бесеску, рідний брат колишнього президента Траяна Бесеску, з подачі якого Кевеші і стала головою DNA. Лише в грудні 2016 року до в'язниці від 1 року до 14 років була засуджено 91 особу, повідомляють у DNA. 

 

Не менш великий "улов" був у неї і в 2015 році: за підозрою в корупції було затримано мера Бухареста Соріна Опреску і відкрито справу проти чинного тоді прем'єр-міністра Віктора Понти. 

 

Успіхи в боротьбі з корупцією та системні реформи вже окупилися в економіці країни — за даними Міжнародного валютного фонду, в 2016 році румунський ВВП виріс на чималі 5%. 

 

Антикорупційний директорат, створений в Румунії ще в 2002 році, за п'ять років до вступу Румунії в ЄС, досить довго не показував вражаючих результатів. 

 

Розслідування просувалися повільно, справи проти корупціонерів не доходили до судів, виносилося мало вироків, розповідає Крістіан Нітойу, уродженець Румунії і політолог з Астонського університету Великої Британії. Все змінилося в 2013‑му, коли в DNA прийшла працювати непримиренна Кевеші. 

 

"У Румунії та інституціях ЄС у Брюсселі вважають, що саме завдяки її зусиллям вдалося змусити DNA працювати",— наголошує експерт. 

 

Сильна жінка — так називає Лауру Кодруцу Кевеші 23‑річна Делія Гросу, студентка бухарестського уніаерситету. "Вона знає, що має робити і не боїться це робити",— каже Гросу. За її словами, голова DNA налаштована рішуче на боротьбу з корупцією і не збирається відступати. 

 

Як і сотні тисяч румунів, цієї зими Гросу брала участь в акціях протесту в Бухаресті, вимагаючи скасувати скандальне рішення уряду про звільнення від кримінальної відповідальності сотень засуджених корупціонерів. Учасники вуличних демонстрацій підтримали DNA і домоглися свого — уряд відмовився від амністії хабарників і казнокрадів. 

 

Про вражаючі результати роботи румунського аналогу НАБУ тоді написали всі впливові західні ЗМІ, не забувши вказати особливу роль Кевеші. "Суперечлива антикорупційна зірка",— так назвала її в своїх інтернет-публікаціях боитанська BBC. 

 

Суперечності полягають у тому, що пані Кевеші нерідко дорікають у вибірковому переслідуванні чиновників і політиків та надмірно тісній взаємодії DNA зі спецслужбами. Втім, критика на її адресу звучить, як правило, з вуст політиків, а 60% румунських громадян підтримують роботу DNA і його шефа. 


Корупційний кошик 

 

Лаура Кодруца Кевеші — дочка прокурора. Однак перш ніж піти стопами батька, вона проявила себе в іншій царині — баскетболі. Виступаючи за юнацьку збірну Румунії наприкінці 1980‑х, дівчина навіть стала віце-чемпіонкою Європи. А отримавши юридичну освіту, влаштувалася до прокуратури міста Сібіу. Наступні десять років вона витратила на кар'єру і вже в 33 роки стала наймолодшим в історії Румунії генеральним прокурором. А у 2013 Лаура Кодруца Кевеші очолила DNA. 

 

При ній директорат перетворився на сильну та впливову організацію, потужного державного гравця, розповідає Клодіу Крачун, співробітник Національного університету політичних досліджень і держуправління в Бухаресті. За останній рік DNA відправив до суду корупційні розслідування по 1200 чиновникам, включаючи 3 міністрів, 6 сенаторів, 11 депутатів, 47 мерів і 21 менеджера держкомпаній.

 

“Завдяки ній в антикорупційному русі з'явився драйв, який деколи вимагає крові і героїв",— наголошує Крачун. І хоча Кевеші, на його переконання, поки-що не стала національним героєм, "кров" вона забезпечила. Багато політиків відправилися до в'язниці або потрапили під підозру. 

 

Наприклад, розслідування корупції в діяльності Мірчі Бесеску, брата екс-президента Бесеску, почалося ще за каденції його високопоставленого родича. А в березні 2015 року було заарештовано екс-міністра фінансів Даріуса Вальков — під час обшуку у нього вдома виявили великі суми готівки, 3 кг золота в злитках і колекцію картин знаменитих художників, серед яких Пабло Пікассо і П'єр Огюст Ренуар. Згодом Вальков зізнався слідчим DNA, що отримав від декількох компаній хабара на суму €1,5 млн в обмін на вигідні держконтракти. 

 

Крім Валькова, в поле зору DNA потрапив і його шеф — прем'єр-міністр Віктор Понта. Слідчі відомства запідозрили його в шахрайстві, ухиленні від сплати податків і відмиванні коштів у період роботи юристом, ще до призначення на високу державну посаду. Влітку 2015‑го проти прем'єра Понти почалося розслідування. Тоді ж президент Румунії Клаус Йоганніс закликав колегу, що заплямував свою репутацію, піти у відставку. Однак Понта заперечував свою вину і відмовився залишити посаду. 

 

Вирішальною краплею стала трагедія в нічному клубі Бухареста, де в результаті недотримання протипожежних норм вогонь забрав життя понад 50 осіб. Фатальну роль у трагедії зіграв підкуп перевіряльників — це найбільше й обурило румунів: тисячі жителів столиці вийшли на вулиці з вимогою відставки уряду і гаслом "Корупція вбива"є. Саме тоді Понта і подав у відставку. 

 

Найбільший "улов" не зменшив темпів DNA. У вересні 2015 року за ініціативою відомства було заарештовано мера Бухареста — 63‑річного Соріна Опреску. Слідчі розкрили схему хабарів і відкатів, які платили чиновнику столичні компанії в обмін на контракти з міською адміністрацією. 

 

Фігурант ще одного розслідування DNA — Себастьян Гіта, найбагатший депутат румунського парламенту. Він зник 21 грудня минулого року перед тим, як Верховний суд Румунії видав ордер на його арешт. Тепер його розшукує Інтерпол. Гіту звинувачують у тому, що він нібито заплатив €200.000 соціал-демократам, щоб вони включили його до парламентського списку. Перед зникненням Гіта через свій телеканал звинуватив главу DNA та заступника директора розвідувальної служби в шантажі і корупції. Втім, його звинувачення не підтвердилися.

 

В сумі за 2016 рік суди винесли обвинувальні вироки 879 підозрюваним в корупції, закривши справи, які раніше розслідував антикорупційний директорат.


“Головна заслуга Кевеші — це те, що при ній справді запрацював DNA. І вона змогла протистояти тиску, який здійснювався на неї в останні роки",— констатує Нітойу.

 

Діяльність безстрашного прокурора помітили і за межами Румунії. У 2016 році Лаура Кодруца Кевеші отримала від Франції орден Почесного легіону — найвищу відзнаку цієї країни, засновану ще Наполеоном Бонапартом.

 

У пошуках компромату на Лауру 

 

Те, що Кевеші всього за кілька років стала однією з найбільш впливових і могутніх персон в Румунії, визнають як її прихильники, так і опоненти. Причому останні впевнені, що вона нерідко переслідує політиків, грунтуючись на слабких аргументах, і завдає шкоди їхній кар'єрі. Також їй дорікають у вибірковому виборі фігурантів розслідування, занадто тісній співпраці з секретною службою Румунії і використанні прослушки, яка не завжди є обґрунтованою.

 

Найчастіше про помилки глави DNA заявляють соціал-демократи, які перемогли на парламентських виборах в грудні 2016 року. Тоді вони отримали рекордні для своєї політсили 250 з 465 місць у парламенті.

 

Однак лідеру соціал-демократів, 54‑річному Лівіу Драгня, не вдалося повною мірою реалізувати свої політичні амбіції й очолити уряд: румунські закони забороняють раніше засудженим обіймати посади в Кабінеті міністрів, а чорною плямою в біографії Драгня зяє судовий вирок, датований травнем 2015 року. Тоді чиновника було умовно засуджено за фальсифікацію підсумків референдуму про імпічмент президента в 2012 році.
 
 До того ж саме Драгня називають одним з ключових бенефіціарів рішення уряду про декриміналізацію, який би дозволив звільнити від відповідальності багатьох осіб, викритих у корупції та інших злочинах чиновників. Власне цей документ і став відправною точкою масових протестів, що охопили Румунію на початку цього року. Підтримати DNA та боротьбу з корупцією у Румунії вийшли сотні тисяч людей. 

 

"Лідер урядової партії Драгня наполягає на тому, аби Лауру Кодруцу Кевеші замінили перш за все через звинувачення в корупції його самого",— переконаний Нітойу. 

 

Замішані в корупції чиновники неодноразово намагалися прибрати прокурора зі свого шляху. Наприклад, недоброзичливці розкручували історію про те, що в її докторській дисертації нібито є плагіат. Цю справу розслідувала спеціальна комісія, яка врешті все спростувала. 

 

Потім антикорупційному прокурору почали надходити телефонні дзвінки з погрозами. Як пізніше з'ясувалося, це діяли найняті підслідними співробітники Black Cube, однієї з приватних охоронних компаній Ізраїлю. Їх заарештували при спробі зламати електронну пошту голови DNA і її оточення. 

 

Лаурі вірять, як церкві 

 

На своїй посаді Лаура Кодруца Кевеші вже другий термін поспіль — у 2016‑му президент за рекомендацією міністерства юстиції знову затвердив її на три роки. І тепер багато хто в Румунії задається питанням: чи зуміла молодий прокурор створити життєздатну структуру, яка не розвалиться і після її відходу? 

 

"Сподіваюся, коли її мандат закінчиться, вона залишить після себе сильну установу, яка користується великою підтримкою",— говорить Крачун. І хоча в Румунії нерідко висловлюються про вибірковість правосуддя Кевеші, ця критика незрівняна з довірою, яку вона заслужила своєю боротьбою з високопоставленими корупціонерами.

 

"Тепер румунські досягнення ставлять у приклад іншим країнам, і мені це подобається",— зізнається 35‑річний IT-фахівець Константіну Марзе з Бухареста. А в рейтингу сприйняття корупції Transparency International (TI) за останні два роки Румунія піднялася на 12 позицій, перебравшись з 69‑го на 57‑е місце в 2016‑му. Для порівняння, Україна наразі займає лише 131‑е місце в рейтингу TI.

 

Експерти наголошують, що румунський результат ще далекий від ідеалу, і Румунія поки-що залишається однією з найкорумпованіших в ЄС. Загальний обсяг румунських хабарів в 2015 році оцінювався в €431.000.000, що можна порівняти з трирічним бюджетом фінансування будівництва національних доріг. 

 

Тим не менше, економічним успіхам Румунії останніх років, які стали наслідком успішних реформ та антикорупційної кампанії, дають високу оцінку багато світових економістів. Коли в 2007 році ця країна стала членом Євросоюзу, її ВВП на душу населення становив лише 41% від середнього значення аналогічного показника в ЄС. Сьогодні ця цифра досягла 57% і продовжує зростати.

 

І хоча Румунія залишається другою найбіднішою країною в ЄС після Болгарії, за темпами зростання її економіка випереджає всі інші країни співтовариства, у тому числі Німеччину.

 

Студентці Гросу дуже хотілося б, аби Лаура Кодруца Кевеші продовжувала свою діяльність в DNA якомога довше. "Люди її бояться і двічі подумають, перш ніж вчинити нечесно",— говорить вона. Аналітики відзначають, що голову DNA підтримують молоді люди, які прагнуть змін у країні.

 

Та й загалом рівень довіри до відомства дуже високий — за даними соцопитувань, він досяг 60%, наздогнавши церкву. Тоді як парламенту довіряють лише 11%, а політичним партіям — 8%.

 

В Бухаресті перед входом з приміщення DNA щодня чергують телекамери, очікуючи на черговий улов головного антикорупціонера країни. “Я вірю, що DNA допомагає створювати нову Румунію,— сказала Лаура Кодруца Кевеші в одному зі своїх недавніх інтерв'ю.— Ми (співробітники DNA) люди, які хочуть змінити країну, очистивши її від корупції".

 

image

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles