logo

Friday, 15 June 2018 21:43

ГРЕЙДИНГОВА СИСТЕМА ОПЛАТИ ПРАЦІ — ФАТАЛЬНИЙ КРОК ДО ПОВНОГО РОЗВАЛУ НЕК «УКРЕНЕРГО»

Editorial Board, Radio Lemberg, 15.06.2018 

 

Як відомо, успіх будь-якого підприємства насамперед залежить від професійних якостей його співробітників — і керівництва, і середньої ланки, і кінцевих виконавців. Це дуже важливо для стратегічних підприємств, а особливо — для державних монополій. Однією з таких державних стратегічних монополій є Національна енергетична компанія «Укренерго» — системний оператор магістральних високовольтних ліній електропередач та відповідних підстанцій в Україні. 

 

Що ж робить теперішнє тимчасове керівництво цього великого державного підприємства для зміцнення його колективу та підвищення його ефективності в цілому? Кожен, хто працює в його розгалудженій по всій Україні структурі, відразу відповість — центральний апарат управління НЕК Укренерго просто розбухає від захмарних зарплат, і водночас відбувається масове звільнення працівників на місцях. 

 

Так, лише у 2017 році з ініціативи Всеволода Ковальчука, тимчасового виконувача обов’язків директора НЕК «Укренерго», було звільнено 33% працівників в регіонах —  ніби-то для того, аби підняти зарплату решті працівників всього державного підприємства. Однак насправді зростання зарплати відбулось не у півтора рази для всіх (що було би логічно при такому скороченні штату) — а дуже і дуже дискретно — а саме в середньому на 21% по всьому підприємству (наприклад водіям спецтехніки — аж на 5%), і на  800%—1200%  — для працівників самого київського офісу. Тож якою була мета цієї “оптимізації” виробничого штату держпідприємства, здається, зрозуміло кожному. 

 

А у 2018 році виглядає на те, що пан Ковальчук вирішив остаточно завалити роботу єдиного системного оператора в Україні. На 1 червня 2018 року Інвестиційну Програму державного підприємства виконано лише на … 5%. Ще раз — в нове та у профілактику чинного обладнання на сьогодні інвестовано удвадцтеро менше коштів ніж це це передбачено за планом! І якщо хтось думає, що це зроблено просто через безалаберність, а не навмисно, то він сильно помиляється — зруйнувати електроенергетику та покласти через це на лопатки всю економіку України — це чи не найкращий спосіб заставити капітулювати Україну перед агресором зі сходу. 

 

А щоби повністю позбутися фахового персоналу навіть серед тих, хто залишився працювати в НЕК «Укренерго» пан Ковальчук пішов на наступний крок — він наполегливо та завзято лобіює укладення нового колективного договору між керівництвом і працівниками держпідприємства (і який заплановано підписати наступного тижня). Головною прихованою метою цього нового колективного договору є кардинальне скорочення прав трудового колективу. Відомо, що ще в лютому 2018 року в трудових колективах регіональних енергосистем відбулось обговорення цього нового колективного договору. На цих зборах трудовий колектив практично одноголосно відкинув нову редакцію колективного договору від Ковальчука, і про це  було поінформовано керівництво профспілок. 

 

Однак Ковальчук і далі продавлює свою редакцію колективного договору, ламаючи через коліно місцевих керівників та погрожуючи їм наступним звільненням. І насправді це зовсім не самодурство, а підступний план зі знищення та корозії НЕК «Укренерго» із середини. Якщо колективний договір все ж буде ухвалено в редакції Ковальчука, то це точно призведе до звільнення найбільш кваліфікованих працівників, а враховуючи, що на ринку праці з відповідним досвідом роботи людей взагалі немає, то це катастрофічно вплине на роботу стратегічного державного підприємства. 

 

Однією із кількох головних засад нового колективного договору є запровадження так званої «грейдингової системи оплати праці». На сьогодні в Україні цю модну та вигадану в великих компаніях Московії дискретну систему оплати праці запроваджено на енергетичних підприємствах Ахметова. По суті, вона не є нічим іншим ніж офіційним виправданням  захмарним зарплатам топ-керівників великих корпорацій порівняно зі середнім та рядовим складом їніх трудових колективів. І ось, ображене на свою долю (а насправді на свою бездарність, що їх не взяли в такі приватні корпорації) керівництво державного підприємства вирішило провести такий експеримент на всьому величезному трудовому колективі.

 

Про так звану «грейдингову систему оплати праці»  багато говорилося на засіданнях трудових колективів Західної та Дніпровської регіональних енергосистем, 6 та 13 березня відповідно. На першому з них, у Львові, було відзначено різко негативний досвід від впровадження такої «грейдингової системи» ще з 2013 року в енергогенерувальному ПАТ «ДТЕК Західенерго» (власник — Ахметов), наслідком якої стало легітимізоване розшарування грошового забезпечення різних рівнів працівників, при чому зарплата робітників залишилась на найнижчих рівнях. На іншому засіданні, у Запоріжжі, на прикладі ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» (власник — Ахметов) теж було вказано на повну неефективність «грейдингової системи» для мотивації виробничого персоналу, і на вигоду її лише для топ-менеджменту компанії. Згодом, до подібного висновку дійшли учасники подібних засідань і в інших регіональних енергосистемах України — Південно-Західної, Південної, Північної та Центральної. 

 

Попри те, ще з середини 2017 року апарат управління НЕК «Укренерго» в Києві сам собі запровадив нову систему оплати праці.  Причому жодних критеріїв та відкритих алгоритмів, чому саме таку зарплату отримує той чи інший працівник київського офісу державного підприємства досі так і не має. Так само, досі немає чітко прорахованих і затверджених ключових показників ефективності (КПЕ) — головних маркерів ефективності чи неефективності кожного працівника на його посаді. А три дні тому, а саме 12 червня, пан Ковальчук взагалі пішов ва-банк — він підписав наказ про введення грейдингової системи оплати праці … заднім числом, від 1 червня 2018 року — для всіх регіональних енергосистем. 

 

В результаті, зарплата заступників тимчасового виконувача обов’язків директора в київському офісі стала у 50-70 разів більшою від зарплати наприклад висококваліфікованого електромонтера ліній електропередач, а зарплата самого Ковальчука — в усі 100 разів. Наслідком такої диспропорції є хронічний дефіцит кадрів для заповнення робітничих професій, що вже має незворотні наслідки для забезпечення надійної експлуатації обладнання та функціонування української енергосистеми в цілому. 

 

Таке зневажливе ставлення до фахівців на місцях з боку київського керівництва вже спричинило те, що на всіх 250 об’єктах реконструкції НЕК «Укренерго» роботи відстають від затверджених графіків, а на деяких — взагалі не проводяться.

 

Внаслідок цілеспрямованої підривної та руйнівної діяльності команди Ковальчука на деяких високовольтних підстанціях не залишилось жодного слюсара, а на деяких взагалі залишився на посаді лише сам начальник підстанції. Окремо треба врахувати, що фахівці які звільнились, мали досвід роботи понад 5 років. А лінійні бригади укомплектовано лише наполовину. 

 

Також серйозним підступним підводним каменем запропонованого Ковальчуком нового колективного договору є пропозиція укладення його від імені трудового колективу лише однією особою, а саме головою профспілок НЕК «Укренерго» — особою яка теж перебуває в … київському офісі, і яка, безперечно, легко піддається “ненав’язливому впливові” свого головного роботодавця. Нагадаємо, що згідно з чинним колективним договором, зі сторони працівників його підписували і мають підписувати від імені своїх трудових колективів кілька осіб — мінімум по одному керівникові від кожної регіональної енергосистеми та по одному представникові від кожної місцевої профспілки. 

 

Ще однією підніжкою для рядового персоналу є спроба в новому колективному договорі уникнути норм про можливість перевірки діяльності цього державного підприємства з боку Державної аудиторської служби України та Фонду соціального страхування, що зараз обов’язково передбачено чинним законодавством України.

 

Усі ці фактори разом взяті говорять лише про одне — новий колективний договір, який Ковальчук і його команда намагаються нав’язати усьому величезному трудовому колективові усіх енергосистем має на меті приховати всі його злочинні “експерименти” всередині стратегічного державного енергетичного підприємства, єдиною метою яких є безпрецедентне особисте збагачення перед повним розвалом української електроенергетики — найважливішої галузі економіки країни. І наступного тижня стане зрозумілим — чи зможуть трудові колективи відстояти свої права та втримати ситуацію в НЕК «Укренерго» хоча би на теперішньому рівні, чи навпаки, піддадуться на погрози та обіцянки київських шахраїв та зроблять фатальний крок до повного розвалу стратегічного підприємства, а в перспективі — і економіки всієї держави. 

 

І наприкінці, ще два слова про багатообіцяну паном Ковальчуком бездоганну корпоратизацію НЕК «Укренерго», тобто трансформацію його в акціонерне товариство. Справа в тому, що на балансі НЕК «Укренерго» як державного підприємства перебуває 22,000 об’єктів нерухомості, землю під якими належним чином досі так і не оформлено, і ніхто цим взагалі не займається. А згідно з законодавством України, всі акціонерні товариства повинні під своїми об’єктами землю або викупити або взяти в оренду. Відповідно, поки не оформлено усі 22,000 земельних ділянок, корпоратизувати державне підприємство є неможливо. Тут треба зауважити, що просто державним підприємствам (таким як зараз є НЕК «Укренерго») землю можна повністю не оформлювати, адже вони як державні податок на землю державі не сплачують. Про цю проблему пан Ковальчук добре знає, і знає що до кінця 2018 року він всі змельні ділянки не переоформить. Та знає і нічого не робить — але у соцмережах вихваляє себе як тільки може. Виглядає на те, що ні в Міністерстві енергетики, ні в самому Кабінеті Міністрів, про ці проблеми в державному підприємстві просто не знають, а пан Ковальчук їх просто всіх досі водить за носа. Дуже хочеться його спитати у вічі, на кого працюєш, Іудо, адже ж точно не на Україну?  

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles