logo

Sunday, 23 April 2017 10:18

НОВИЙ ЧИП GOOGLE — КРОК ДО КВАНТОВИХ СУПЕРОБЧИСЛЕНЬ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 23.04.2017 

 

Джон Мартіні всього за кілька місяців здолав цілу віху в історії обчислювальної техніки. Він є лідером дослідницької групи Google, яка працює над створенням дивовижно потужних комп'ютерних чипів, які обробляють дані з використанням примх квантової фізики. Він говорить, що його команда вже до кінця цього року створить пристрій, який досягне «квантової переваги». Це означає, що він зможе виконати розрахунок за межами досяжності будь-якого звичайного комп'ютера. Доказом буде перемога в гонці між чипом Google і одним з найбільших в світі суперкомп'ютерів. 

 

Квантові чипи маніпулюють цифровими бітами даних, кубітами. У теорії квантових обчислень кубіт або квантовий біт (англ. quantum bit, qubit) — одиниця квантової інформації, квантовий аналог біта. Кубіт — це дворівнева квантовомеханічна система, наприклад, поляризація окремого фотона, яка може бути вертикальною або горизонтальною. В класичній системі біт завжди прийматиме одне з двох значень, але квантова механіка дозволяє кубітові перебувати в стані суперпозиції. Ця властивість кубіта є базисом для всієї теорії квантових обчислень. 

 

 

qubit

 

 

Отож Google оголосила результати від чипа, який оперує дев'яти кубітами, розташованими лінійно, але Мартіні говорить, що він спроектував мереживо з 49 кубітів для його перемоги в квантовому експерименті. 

 

«Живий» чип Google має тільки шість кубітів, але вони розташовані в конфігурації два на три. Чіп на шести кубітах, подібних до лусочок шишки був створений командою Google трохи більше двох років тому, і вся робота велася по усуненню додаткових ліній управління, необхідних у великому чипі, які не можуть перетинатися, такий функціонал кубітів. 

 

Мартіні стверджує, що технологічні проблеми вирішені і «Тепер ми готові рухатися далі дуже швидко.» Конструкція для пристроїв з 30 до 50 кубітами вже в процесі завершення. Коротку демонстрацію було проведена на недавній конференції IEEE TechIgnite в Сан-Бруно, Каліфорнія, але його група досі офіційно не розкриває технічних деталей.

 

googlechip2

 

Мартіні приєднався до Google в кінці 2014 року, одразу після випуску з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, де є професором досьогодні. Його команда є одним з декількох недавно створених промислових дослідницьких груп, щоб технологія квантових обчислень стала більш доступною. В перегонах з розробки квантових процесорів задіяні Intel, Microsoft, IBM, і навіть 10 стартапів. Саймон Густавссон, головний дослідник в області квантових обчислень дослідницької групи в MIT, стверджує, що Google є одним з лідерів. «Основне протистояння йде між Google і IBM». 

 

Оцінюючи практичну вагу експерименту та конкурентоспроможність пошукової компанії, можна стверджувати, що це вже дуже близьке майбутнє, хоча квантові процесори повинні були б бути набагато більше ніж 50 кубітів, щоб виконувати корисну роботу. 

 

«Це буде академічною віхою», говорить Кріс Монро, професор Університету штату Меріленд і один із засновників квантової обчислювальної техніки IonQ. «Після цього ми ще повинні з'ясувати, як зробити цей чип більш маштабованим і програмованим.» 

 

Мартіні говорить, що велика мета допомагає менеджменту в Google, і один із засновників компанії Сергій Брін, дуже радіє з того, що технологія стає реальною. «Ми всі дуже схвильовані з цього».

 

Переклад статті Тома Симоніта в Intelligent Machines від 21 квітня  2017р.

 

DN Варто згадати піонера комп'ютерних ідей та техніки українця Віктора Глушкова, серед багатьох проривних ідей якого була запропонована модель зберігання та передавання даних через +1, 0, -1 що давало на порядок вищу комбінацію варіантів та потужностей. Ім'я увіковічнено в Інституті кібернетики імені В. М. Глушкова

Hlushkow

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles