logo

Thursday, 05 July 2018 21:57

ДАНСЬКИЙ БАНК ВІДМИВ €7,000,000,000 КРИВАВИХ ГРОШЕЙ З МОСКОВІЇ

Andrew Rettmann, EU Observer, 05.07.2018

 

Найбільший банк Данії відмив 53 мільярди крон (це еквівалент €7 млрд) брудних грошей в “астрономічній” справі, яка може прискорити нові санкції проти Московії.

 

Ця афера, пов'язана з убивством московського інформатора, також ставить питання і до данських фінансових установ, яких вперше попередили ще п'ять років тому, і які нічого не зробили. 

 

Ці викриття, які базуються на документах Danske Bank, які отримало данське видання Berlingske, показали, що кількість залучених грошей була вдвічі більшою за ту, про яку доповідали ще в 2017 році. 

 

43,112 підозрілих транзакцій стосувались московських посередницьких фірм, зареєстрованих у податковій гавані на Карибах, і які перекидали гроші з Московії через естонську філію Danske Bank з 2007 до 2015 року. 

 

Більшість цих грошей було витрачено у всьому світі на шикарні маєтки, автомобілі та дорогоцінні камені. 

 

Усі підозрювані фірми, такі як Diamonds Forever International, Castlefront, Megacom Transit, є також пов'язаними з убивством моковського інформатора на ім’я Сєрґєй Маґніцкій.

 

Московські високопосадовці, шефи охоронних фірм та боси мафії поцупили біля €200 мільйонів ($230 мільйонів) з податкової служби Московії у 2007 році шляхом шахрайства з англійським фондом Hermitage Capital, чий правник Маґніцкий, викрив ту аферу, але потім помер у в'язниці. 

 

“Ми знайшли 20 рахунків у Danske Bank, пов'язаних з трансфером  тих $230 мільйонів, які Сєрґєй Маґніцкий викрив, і за які його вбили” - сказав для EU Observer Білл Броудер, колишній роботодавець Маґніцкого, у четвер 5 липня, назвавши ці кошти “кривавими грішми”. 

 

“Данська влада схоже прогавила той момент і відмовилася порушувати кримінальну справу, коли ми вперше звернулися до неї у 2013 році щодо кримінальних надходжень через Данію у тій справі Маґніцкого” - додав він. 

 

Броудер відслідковував шлях грошей останні дев'ять років, проводячи розслідування у 15 країнах, включно з Кіпром, Францією, Іспанією, Швейцаріє, Великою Британією та США, але не в Данії.

 

Слід привів його до найвищих ешелонів Кремлівської влади, включно з особистими друзями московського лідера, Владіміра Путіна.

 

Броудер також бореться за накладення санкцій, проти  порушників людських прав з Московії. 

 

Чотири країни Евросоюзу (Естонія, Латвія, Литва і Велика Британія) як і Канада та США вже ухвалили так звані Акти Маґніцкого.

 

Данські, нідерландські та шведські парламентарі також проводять слухання щодо запровадження ідентичних заходів. А Броудер каже, що скандал із Danske Bank має стати сигналом для данців, багато з яких там тримають гроші. 

 

“Мене часто питали: що Акт Маґніцкого має до Данії? Відповідь у тому, що це не якась теоретична справа про Данію. Криваві гроші у справі Маґніцкого перетікали через данський банк дивовижним чином”, - сказав Броудер для EU Observer.

 

БЕЗКАРНІСТЬ? 

 

Ризик того, що Danske Bank стикнеться зі штрафами, підкріпився ще й падінням його акцій на цілі 3%, коли Berlingske опублікувало свій матеріал.

 

CEO банку, Томас Борґен, теж може втратити роботу, або й гірше, враховуючи кричущу суть цих порушень. 

 

“Все дуже серйозно”, - повідомив пресу Расмус Ярлов, міністр з питань бізнесу Данії.

 

“Очевидно, що це зовсім незадовільна ситуація, коли такі великі кошти відмивають, і що ці гроші досі в Danske Bank. Це ображає не лише моє почуття справедливості, але й будь кого”, - додав міністр. 

 

Якоб Деденрот Бернгофт, данський експерт у боротьбі проти відмивання грошей, назвав підозрілу суму “астрономічною”.

 

“Це найбільша відома нам на сьогодні справа з відмивання грошей”, - сказав Крістіан Таче, трейдер з данського Sydbank.

 

Інші кажуть, що Danske Bank мусив знате про те, що відбувається. 

 

“Кожен компетентний нишпорка прийшов би до  висновку, що це є … відмиванням грошей”, - прокоментував для Berlingske Ґрам Барров, британський експерт з боротьбі проти відмивання грошей.

 

Та єдиним уроком з цієї афери, як зауважив Броудер, є безкарність для негідників у білих комірцях.

 

“На цей момент урок полягає в тому, що немає жодних наслідків для керівників банків, які дозволяють відмивання грошей. Ключове вище керівництво Danske Bank залишається недоторканним для правоохоронних органів після багатьох років відмивання мільярдів доларів просто під їхнім носами” - сказав він.

 

ДАНІЯ РЕАГУЄ 

 

Расмус Ярлов, данський міністр, каже, що наглядовий фінансовий орган країни “аналізував нову інформацію, надану Berlingske” і міг би вжити “потрібних заходів”. 

 

Але він (орган) цього не зробив, що дозволяє Danske Bank пройти лише внутрішню перевірку після опублікування викриттів у вересні.

 

“Ще дуже рано робити будь які висновки”, - прокоментував ситуацію сам банк.

 

За словами банку, його внутрішнє розслідування займало багато часу через “масивну” кількість матеріалів, включно з мільйонами е-мейлів. 

 

А от для зовнішнього розслідування немає жодної потреби, бо банк узявся за справу “дуже серйозно”, додав він.

 

“Як можна довіряти розслідуванню, проведеному Danske Bank?” - запитав банк сам себе на свому ж веб-сайті.

 

“Розслідування здійснюється під керівництвом ради директорів Danske Bank. Розслідування проводяться зовнішніми юридичними фірмами у співпраці з провідними міжнародними експертами” — відповів сам собі банк на своє ж питання. 

 

Переклад українською — Петро Козак

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles