logo

Tuesday, 02 January 2018 11:19

2017: ГОЛОВНІ ДОСЯГНЕННЯ В ДОСЛІДЖЕННІ КОСМОСУ

Доктор Немо, Radio Lemberg, 02.01.2018

 

Чим брудніша калюжа, тим краще в ній відбиваються чисті зорі. Так на фоні екологічних, політичних та соціальних проблем виглядають інвестиції в космічні програми, чи то Марс2024 чи відправлення набору для виготовлення піцци на МКС.

 

Що ж цікавого сталося в 2017 серед космічних програм? Були й «подорожі» між атмосферою Сатурна і його славнозвісними кільцями, розгледіли зблизька дивовижні бурі на Юпітері, марсіанський сніг та розмірковування куди ділась вода з червоної планети, спостерігали за дивними астероїдами, шукали прибульців і трохи задумувалися, що робити, якщо все ж знайдемо їх. 

 

1. Рік у космосі почався з того, що вже 6 січня на Міжнародній космічній станції (МКС) відбувся ювілейний 200-тий вихід у відкритий космос - для проведення ремонтних робіт. Слідкувати за ним можна було у режимі реального часу. Американські астронавти Роберт Шейн Кімбро і Пеґґі Вітсон мали під'єднати три нових акумулятори, які встановили раніше за допомогою маніпулятора з дистанційним управлінням. 

 

Cosmos2017OutsideНа превеликий жаль в грудні 2017 році в штаті Каліфорнія, помер на 81-році життя сміливий космонавт Брюс Маккендлес, який перший віддалився від космічного корабля на небезпечну відстань без страхового тросу.

 

2. Через кілька днів Европейська космічна агенція проводить конференцію на тему: що ж робити з безліччю космічного сміття, яке назбиралося за часи «освоєння» космосу в вигляді старих супутників, зондів, уламків та залишків наукових досягнень.

 

3. Завершена і готується до запуску космічна обсерваторія Джеймса Вебба, яку виведуть на орбіту для заміни Габбла.

 

4. У вересні двоє космонавтів НАСА і один московитський астронавт на борту транспортного пілотованого корабля "Союз МС-04" успішно повернулися на Землю зі станції.

 

5. Пізніше повернулися ще троє, а днями туди з космодрому "Байконур" запустили поповнення - астронавтів із Японії, Московії та США.  

     

6. Перетворення Станції Байконур на об’єкт туристичного бізнесу: обережно, ракета відправляється...  

Cosmos2017Baikonur

 

7. На МКС також традиційно доправляли різний вантаж. Зокрема, за допомогою модернізованої ракети-носія "Антарес", до складу якої входить розроблений в Україні ступінь. "Українські фахівці у повному обсязі забезпечили виконання вcix операцій у своєму ceктopi відповідальності"

 

8. Новий рекорд. Дехто затримується на МКС довше за інших. Приміром, американська астронавтка Пеґґі Вітсон встановила новий рекорд - вона провела найбільше днів у ‎космосі." О 01:27 за східним часом Пеґґі Вітсон офіційно побила рекорд у ‎‎534 дні у космосі, встановлений Джеффом Вільямсом". ‎Доктор Вітсон уже мала звання астронавтки, що здійснила найбільше виходів у відкритий космос ‎серед жінок. Вона також перша жінка, що двічі очолила команду Міжнародної космічної станції.‎‎ У свої 57 років Пеґґі Вітсон є ще й найстаршою жінкою, що будь-коли літала у космос.‎

 

9. Астероїд Oumuamua, що у перекладі з гавайської означає "посланець здалеку прилітає першим". 

 

Cosmos2017Oumuamua

 

По-перше, він прилетів з міжзоряного простору - його швидкість і траєкторія вказували на те, що це небесне тіло виникло у планетній системі навколо іншої зірки.

 

По-друге, усіх добряче здивувала його чудернацька форма - він є одним з найбільш продовгастих космічних об'єктів, відомих науці.

 

Саме ця обставина привернула найбільше уваги вчених. Ініціативна група Breakthrough Listen вирішила вслухатися у сигнали із 'Oumuamua. Тому що... "Дослідники, які працюють над дальніми космічними подорожами, раніше дійшли висновку, що форма сигари або голки є найбільш бажаною будовою міжзоряного космічного корабля".

 

10. Про всяк випадок науковці навіть почали думати, що ми робитимемо, якщо з нами зв'яжуться інопланетяни? Більш того, НАСА оголосило вакансію співробітника з "планетарного захисту", службові обов'язки якого полягають у захисті Землі від чужих форм життя.

 

11. У квітні переполоху наробив інший астероїд - завширшки з півкілометра. Він летів із рекордно високою швидкістю - приблизно 120 тисяч кілометрів на годину - і наблизився до нашої планети на відстань 1,8 мільйона кілометрів. Може здатися, що це далеко, але так близько жодне схоже космічне тіло не наближалося до Землі. Якби він упав на планету, то міг би повністю зруйнувати один з континентів. А в жовтні повз Землю пролітав ще один гість. Значно менший - як будинок, але й значно ближче - у межах орбіти Місяця і трохи вище за висоту, на якій літають супутники зв'язку. У НАСА, втім, запевнили, що людству знову нічого не загрожує, і цей випадок навпаки допоможе їм протестувати систему попередження про астероїди.

 

12. Кассіні. Крихітний літальний апарат завдовшки 7 метрів 20 років летів крізь космос, аби допомогти людям вивчити одну з найбільших планет Сонячної системи - Сатурн. Це, звісно, не New Horizons, який за 10 років подолав 5 мільярдів кілометрів і надіслав на землю детальні зображення Плутона, але пишатися "Кассіні" і його розробникам теж є чим. Він вийшов на зв'язок і надіслав перші фото Сатурна 27 квітня, а потім іще 22 рази пролетів між атмосферою планети і її зовнішніми кільцями. "Жоден космічний апарат ніколи не був такий близький до Сатурна", - розповів керівник місії доктор Ерл Мейз. 

 

Для людства місія дозволила як ніколи раніше близько розгледіти Сатурн і кільця, що оперізують його, однак для "Кассіні" це була подорож в один бік. В апараті закінчилося пальне, і НАСА не мала наміру дозволити зонду неконтрольовано блукати між Сатурном та його супутниками. Зонд "Кассіні" вийшов на "смертельний шлях" 15 вересня йому наказали самознищитися, занурившись в атмосферу планети, де він і згорів. Це, до речі, дуже поширений кінець для космічних апаратів.

 

14. Юнона. Як і "Кассіні", космічний апарат "Юнона" вагою трохи більше 3,5 тонни у космічних масштабах - просто крихітка. Однак йому довелося мати справу із найбільшою планетою у нашій системі - газовим гігантом Юпітером. Він почав свою космічну "одіссею" у 2011 році, а 5 липня минулого року успішно зайшов на орбіту свого піддослідного і, згідно з планом, залишатиметься там до липня 2018 року. 

 

Експедиція зонда Юнона до Юпітера: чому це так важливо? Зонд "Юнона" надіслав нові вражаючі фото Юпітера.  Унікальність "Юнони" - у тому, що цей зонд вперше спробував зазирнути за хмарний покрив Юпітера і вивчити його ядро. У травні цього року науковці опублікували свої перші спостереження за планетою, отримані завдяки роботі "Юнони". Фахівці НАСА сказали, що від побаченого у них перехопило подих. Особливо їх вразили гігантські шторми на полюсах планети. Також науковці вирішили, що Європа - кандидат №1 для позаземного життя, але не та, що частина світу на Землі, а та, що супутник Юпітера.      НАСА шукає ідеї для посадки на Європу  Після двох десятиліть досягнень і розчарувань науковці впритул підійшли до того, щоб відправити космічні місії, які вивчатимуть океан на крижаному небесному тілі.

 

15. НАСА підготувала до запуску телескоп TESS для пошуку екзопланет та спостереження за Галактиками-близнюками. Взагалі, пошук бодай якогось підтвердження тому, що ми не самотні у безкрайньому Всесвіті, стає дедалі більшим трендом серед астрономів. А нова техніка дозволяє їм зазирнути щораз далі вглиб простору. Раніше у грудні НАСА і Google знайшли восьму планету на орбіті зірки Кеплер-90. Це робить її систему близнюком нашої Сонячної системи. Крім того, це ще й найбільша планетна система за межами нашої, відома людству. Астрономи почали знаходити екзопланети - об'єкти, розташовані на постійних орбітах зірок, - з початку ХХІ-го століття. Зараз зареєстровано вже приблизно 3,5 тисяч таких небесних тіл. Агов, є хто там? Континенти і льодовики

 

16. Європейська космічна агенція запустила супутник за спостереженням екології Землі Сентінель 5 Пі. Нашу планету продовжували розглядати з усіх можливих кутів, ракурсів і відстаней. Серед іншого науковців цікавить зміна клімату і процес танення льодовиків та можливої зміни меж суходолу. НАСА навіть створило першу у світі програму, що може прогнозувати, які міста зачепить танення криги на різних ділянках. 

 

Cosmos2017London

 

Рівень моря довкола Лондона може змінитися внаслідок танення північно-західної частини крижаного покриву Гренландії. "Ця програма надає картину того, які саме льодовики, крижані покриви і крижані шапки мають особливе значення для кожного із міст", - кажуть дослідники. Водночас дехто вперто продовжував ставити під сумнів твердження про те, що Земля – кругла

 

17. Супермісяць і сонячне затемнення.

Cosmos2017SuperMoon

 

Нещодавно любителі зоряного неба знову могли побачити "супермісяць". Так називають астрономічне явище, яке відбувається за збігу повного місяця з перигеєм - моментом найбільшого зближення Місяця і Землі. У неділю ввечері небо осяє "супермісяць". Супермісяць у різних куточках планети -трапляється не дуже часто, адже відстань між Місяцем і Землею постійно змінюється. Супермісяць також залежить від обертання самої Землі навколо Сонця. "Супермісяць" було видно з різних куточків світу. У НАСА повідомили, що явище на початку грудня було лиш першою частиною "трилогії супермісяця", наступні слід очікувати 1 і 31 січня.

 

Також влітку американці замилувалися затемненням Сонця.  Величезна тінь від Місяця, коли той проходив між Землею і Сонцем, прокотилася через усю країну, від Орегону на заході до Південної Кароліни на сході. 

 

Cosmos2017Trump

 

Президент Дональд Трамп і його дружина Меланія також дивилися на затемнення    Це було перше за 38 років повне сонячне затемнення, видиме у більшості штатів, а також перше із 1918 року, яке пройшлося від узбережжя до узбережжя. Тож мільйони людей навмисно приїхали до тих зон, які повністю вкрила пітьма.

 

18. І знову свято для УФОлогів... 

 

ufo1

 

Під кінець року у тих, хто вірить в існування НЛО, з'явилася нова надія. Опублікували відео з американського винищувача, на якому видно дивний літальний об'єкт поблизу Сан-Дієго. Його зняли в 2004 році, але міністерство оборони США оприлюднило запис тільки в 2017-му. 

 

Чи визначили врешті-решт, що це за об'єкт, - наразі невідомою. Один із пілотів сказав американським медіа, що, на його думку, ця річ була "не з нашого світу". За кілька днів до того американська преса повідомила, що Пентагон витратив мільйони доларів на таємну програму з дослідження нерозпізнаних летючих об'єктів.

 

Про програму, яка почалася 2007 року і була закрита, за повідомленнями, 2012 року, знала лише невелика кількість чиновників. Документи програми описують дивні високошвидкісні літаки та об'єкти, які зависають у повітрі. Але науковці скептично ставляться до таких досліджень і наголошують, що незрозумілі події не обов'язково свідчать про існування інопланетного життя.

 

DN Нещодавно УФОлоги дуже зраділи новому об'єкту, але Ілон Маск їх випередив, публікуючи відео запуску та польоту свого сокола :)

Cosmos2017Muskhttps://www.youtube.com/watch?v=zPHZXTQAt2M

 

19. Маск. Підготовано до пробного запуску Falcon Heavy. Кілька перемог на свій рахунок знову записала компанія невгамовного Ілона Маска SpaceX. Серед іншого, у травні вона вперше вивела на орбіту супутник на замовлення військових. Також цього року компанія Ілона Маска SpaceX здійснила перший в історії успішний повторний запуск ракети-носія Falcon 9 у космос. На думку багатьох експертів, цим завершився певний етап в історії освоєння космосу.     

SpaceX успішно запустила ракету Falcon-9. Маск: Ракетні подорожі від міста до міста триватимуть кілька хвилин

 

20. Марс 2024 невпинно наближається, триває величезне накопичення досвіду та технологій для цього. На Гаваях успішно завершилась 8-місячна програма імітації життя команди в умовах Марсу. Об’єднані Емірати оголосили свій план по освоєнню Марса. Відбувалися і курйозні речі. Наприклад, із замороженої сперми, яку зберігали у космічних умовах на МКС, народилися здорові мишенята.

 

21. У 2017 людство невпинно продовжувало відсилати у космос усе, що тільки можна. Для цього тепер і майданчиків більше - приміром, американська компанія вперше запустила в космос ракету з приватного стартового комплексу в Новій Зеландії. Цей випробувальний запуск став першим, що будь-коли здійснювали в Новій Зеландії. Це - великий крок на ринку, що розвивається, зокрема із запуску дешевих одноразових ракет для перевезення невеликих супутників та інших вантажів. НАСА також надіслала на космічну станцію набори для виготовлення піци. Там посилкою з задоволенням скористалися.

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles