logo

Thursday, 06 July 2017 14:33

ЧОМУ ТВОЯ БАБУСЯ БУДЕ ЗАВЖДИ БІДНОЮ БЕЗ РИНКУ ЗЕМЛІ

Business Views, переклад українською Ярина Пришляк, 06.07.2017 

 

Як завдяки ринку землі твоя бабуся може отримувати за свою ділянку в 10 разів більше, ніж зараз, чому країну чекає більше інвестицій, будуть нові робочі місця, а казна отримає більше податків? І чому турбота про українців від тих, хто проти продажу землі, насправді є одним з найбільших обманів в історії України? 

 

Україна - країна дурних заборон. У нас до недавніх пір не можна було просто взяти і придбати акції "Apple" або "Facebook", а необхідно було отримувати дозвіл від Нацбанку. Жінкам досі не можна бути машиністами метро або шахтарями, бо хтось в уряді вважає, що це робота не для них. Тобто автобусами чи трамваями жінкам керувати можна, а метро — вже зась. Але все ж більшість дурних заборон стосуються невеликої кількості українців - скоріш за все у тебе ніколи не виникало бажання купити акції "Apple" або керувати потягом метро. 

 

Але просто зараз в Україні вирішується доля заборони, яка стосується СЕМИ МІЛЬЙОНІВ людей. Це табу на продаж і купівлю землі сільськогосподарського призначення (землеробських угідь). А СІМ МІЛЬЙОНІВ людей - це власники земельних паїв - городів або полів у сільських місцевостях. 

 

Від того, яке рішення приймуть депутати, залежить не тільки право вільно розпоряджатися своїм майном, а ще й те, чи прибуде в Україну більше інвестицій, чи збагатиться бюджет більшою кількістю податків, чи з'явиться більше робочих місць. 

 

Що це взагалі за сільгоспземля і чому про неї говорять уже кілька років поспіль? 

 

Це земля, на якій ведуть сільське господарство: вирощують рослини, випасають тварин, вирощують корм для них. Ще є земля для будівництва будинків, організації заповідників, вирощування лісу ... Але в цій статті ми будемо вести мову лише про сільськогосподарську землю, тому що саме її не можна продавати. А чому про неї говорять - розповімо далі. 

 

Але якщо землю заборонили продавати, отже, так треба. Була ж якась причина? 

 

У цієї заборони немає логічної причини. Формально, коли депутати приймали цей закон в 2001 році, вказали, що реалізують положення статей 13 і 14 Конституції. У цих статтях зазначено, що земля - ​​це власність народу, яку держава посилено охороняє. Але чому тоді вона так особливо охороняє тільки сільськогосподарські землі, що продовжує цю заборону вже 7 разів? А, наприклад, про ліс не турбується - його безконтрольно вирубують і вивозять на експорт. 

 

У законі 2001 року депутати записали, що потрібно розробити окрему процедуру купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, але вже ось 2017 рік, а така процедура досі не затверджена, депутати тільки розглядатимуть відповідний закон, і ще невідомо, затвердять вони його чи ні. 

 

Чому чекали 16 років? Скоріш за все тому, що цією темою легко спекулювати, не важко залякати селян тим, що агроголдинґи та іноземці відберуть всю землю, зіпсують її, вивезуть український чорнозем до Европи, а нам залишать пустелю посеред Полтавщини. Політики - вони такі, у них завжди повинна бути в запасі безпрограшна тема, за допомогою якої можна продемонструвати, як вони піклуються про народ... 

 

Але ж земля - це й справді надбання народу, як же її можна продавати? 

 

Надбання народу - це красива обгортка, в яку загорнута гірка цукерка афери. Ти ж знаєш, що коли політики хочуть щось від тебе приховати, використовують якомога більше гучних фраз. За ними незрозуміло, що політик хотів сказати, але звучить начебто красиво і розумно. Земля не може бути надбанням усього українського народу. Щоб це зрозуміти, потрібно згадати, звідки у твоїй бабусі вона взагалі взялася. 

 

В СРСР вся земля належала державі. Селяни працювали в колгоспах. За це вони отримували земельні ділянки. Якщо хтось переходив в опозицію до радянської влади, землю могли забрати. 1991 року СРСР припинив своє існування, колгоспи зникли, і в 90-х роках селяни отримали можливість приватизувати ці ділянки. Після приватизації вони офіційно перейшли у власність громадян, і вже ніхто не міг їх відібрати у покарання за опозиційні погляди. 

 

Тобто сільськогосподарська земля належить вже не державі, а твоїй бабусі. І вона має право вільно розпоряджатися своїм майном: вирощувати там огірки, побудувати будинок, відкрити бібліотеку або, звалося б, продати цю ділянку. Але саме продати її не можна - депутати заборонили. 

 

Уяви, що тобі заборонили розпоряджатися квартирою, в якій ти живеш десятки років. Наприклад, Рада прийняла закон, який забороняє її комусь продавати, а дозволяє лише здавати в оренду. Це означає, що якщо у тебе немає бізнесу, який приносить мільйони, то ти ніколи не зможеш купити нову квартиру, а будеш змушеним провести все життя в одній і тій же, в тому будинку, який побудовали ще в СРСР і який давно є в аварійному стані. 

 

Або ти купив машину, яку раптом заборонять продавати, і через 20 років будеш їздити на старій бензиновій руїні, коли інші будуть водити новенькі електрокари. 

 

Саме так відбувається з землею, яка є у твоїх батьків, бабусь і дідусів в селі - ділянки, на яких вони ведуть сільське господарство, не можна продавати. Навіть якщо твоїй бабусі давно не потрібне те поле чи город, який занадто великий для однієї людини. 

 

А що можна робити з цією землею? 

 

Можна здати в оренду, обміняти на іншу ділянку або передати тобі у спадок. 

 

А мені вона навіщо? Я живу в місті і в селі буваю раз в рік. 

 

Тим паче - якщо тобі триста років снилося то село, але землю після бабусиної смерті все ще буде заборонено продавати, невже тобі не буде шкода, що гарна ділянка з чорноземом заростає бур'яном?

Але ж заборона стосується тільки полів, до чого тут моя бабуся? У неї немає поля, є лише город.

 

Сільськогосподарські землі (землеробські угіддя) - це дуже широке поняття. Відповідно до класифікації, в цю категорію входить і поле на околиці села, і город біля хати, і місце для випасу тварин. Є навіть таке екзотичне цільове призначення - для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства.

 

А багато земель, які не можна продавати?

 

71% всіх земель в Україні - сільськогосподарські. Серед них — 65% це паї, землі твоїх бабусі і дідуся, які вони приватизували в 90-і роки.

 

Напевно, в інших країнах теж є така заборона. Ми ж ідемо до Евросоюзу, невже там по-іншому?

 

А зараз ти дуже сильно здивуєшся. Знаєш, що спільного в України, Північної Кореї, Венесуели, Таджикистану, Куби та Конго? Лише в цих країнах заборонено продавати землю. Чудова компанія для України - тоталітарна КНДР і бідний Таджикистан. У країнах Евросоюзу таких заборон немає, і в постсоціалістичних Литві, Латвії чи Польщі — теж.

 

Не розумію, чому всі так різко заговорили про те, що заборону треба зняти, наче це призведе до чогось кращого.

 

А це дійсно пророкує дещо хороше: це збільшить вартість оренди, принесе інвестиції, нові робочі місця, поповнить бюджет.

 

Давай за порядком. Як відсутність заборони продавати землю впливає на вартість оренди? Адже ж здавати в оренду не заборонено.

 

Оскільки землю твоєї бабусі не можна продавати, то і здати її в оренду за ринковою ціною вона не може - немає ринку. Адекватна ціна, в тому числі ціна оренди, може сформуватися тільки тоді, коли є відкритий ринок.

 

Тому перше, чого позбавляють нас прихильники заборони - ринкового доходу від землі, яка вже здається в оренду. Якщо поле твоєї бабусі орендує агрохолдинг, то при наявності ринку землі бабуся і далі могла б здавати його в оренду, але отримувати більше грошей, ніж зараз.

 

Ти напевно чув приказку про те, що в Україні хоч палицю в землю ткнути, і вона почне плодоносити. І це правда - природа дала Україні третину світових запасів чорнозему - найродючішого грунту. Але ці унікальні чорноземи зараз здаються в оренду в 6 разів дешевше, ніж земля в Німеччині та в 19 разів дешевше, ніж в Данії.

 

І як зросте вартість оренди, якщо заборону скасують?

 

У 10 разів до 2024 року. Дивись: зараз твоя бабуся отримує 37 доларів на рік за гектар. Середній пай в Україні дорівнює 4 гектарів, тобто оренда 4 га коштує 148 доларів. Це 3,8 тисячі гривень на рік або 320 гривень на місяць.

 

Якщо скасують заборону на продаж землі, то вже в 2018 році вона може отримувати 112 доларів за гектар замість 37, в 2024 - 346 доларів. Це 1384 чотири долари на рік за середній пай в 4 га або 36 тисяч гривень. Разом виходить, що вже через кілька років твоя бабуся може в місяць отримувати 3 тисячі гривень замість нинішніх 320 гривень.

 

Українські політики вже 26 років шукають відповідь на запитання, як зробити селян багатими. Відповідь проста: дозволити селянам заробляти на своєму майні не нещасні 320 гривень, а 3000 - це істотна надбавка для села.

 

На діаграмі є два стовпчики для кожного року, вони відповідають двом варіантам ринку:
1) іноземцям заборонено купувати землю, одному власнику можна купувати не більше 500 гектарів;
2) іноземцям можна купувати землю, одному власнику можна купувати не більше 500 гектарів.

zem orenda ua

 

А чому Україна втрачає інвестиції?

 

Агробізнес в Україні розвинений добре, але міг би розвиватися ще краще. Тому що поки агрокомпанії орендують землю, вони не можуть бути впевнені в тому, що після закінчення терміну орендодавець погодиться продовжити договір. А раптом твоя бабуся не захоче? У агрокомпаній немає впевненості в майбутньому. А коли вони володіють землею, то розуміють, що її вже ніхто не забере. І будуть активніше вкладати кошти у своє майно. Крім того, зростуть інвестиції з-за кордону. За даними FAO і ЄБРР, необхідний обсяг щорічних інвестицій в АПК становить 4,2-5,2 мільярда доларів. Очікувані інвестиції після відкриття ринку цілком перекривають цю потребу.

 

zem invest total

 

Тому друге, чого позбавляють нас прихильники заборони, - вкладень в агрокомпанії, які допоможуть їм стати ще успішнішими, а економіці - сильнішою.

 

А звідки візьмуться робочі місця? Ми ж говоримо просто про скасування заборони на продаж. 

 

Якщо будуть інвестиції, то будуть і робочі місця. Людська праця поступово витісняється штучним інтелектом, але не дивлячись на те, що в майбутньому все більше завдань виконуватимуть роботи, зростає попит на робочу силу для глибокої переробки продукції.

 

Третє, чого позбавляють нас прихильники заборони, - висококваліфіковані фахівці, які будуть перетворювати дешеву сировину в дорогі готові продукти.

 

А чому зростуть доходи бюджету?

 

Логічний ланцюжок простий: компанії, які отримали інвестиції, будуть виробляти більше продукції, вона стане складнішою, а значить, і дорожчою. Ці компанії будуть отримувати більше прибутку, тобто платити більше податків. Зростання зайнятості теж збільшить суму, яку переказали працівники до бюджету. Якщо ринок запрацює вже з 2018 року, то за шість років, з 2018 по 2024 бюджет отримає додатково 1,2 мільярда доларів, якщо іноземцям заборонять купувати землю, і майже 2 мільярди, якщо дозволять.

 

Четверте, чого позбавляють нас прихильники заборони, - доходів бюджету, які потім можна витратити на інвестиції в нові заводи, дороги, освіту, медицину.

zem budget ua

 

Чому виросте продуктивність праці?

 

У України чудові чорноземи, але про врожайність не можна сказати те ж саме. Ми завойовуємо світові ринки завдяки великій кількості продукції, величезній площі країни і хорошій землі, а не завдяки технологіям. А уяви, скільки всього можна було б виростити і продати, якби врожайність була вищою. Саме це зможе забезпечити продаж землі, тому що інвестор приносить з собою не лише гроші, а й технології, адже він зацікавлений в зростанні продуктивності праці - тоді у нього буде більше прибутку.

 

П'яте, чого позбавляють нас прихильники заборони, - технології, які поліпшать агробізнес.

 

Зростання доходів і податків - це добре, але ж всю землю викуплять іноземці. Це не варте того!

 

Хто сказав, що вони куплять всю землю?

 

Про це говорять всі політики!

 

Так, ми бачили їх заяви: Тимошенко, Оппоблок, Ляшко ... Тебе не бентежить, що про це говорять головні популісти країни? Ти ж пам'ятаєш, що ми писали вище - тему ринку землі вони використовують для того, щоб заробити собі популярність. Реальність буде іншою. В Україні є 42,7 мільйона гектар сільськогосподарської землі.

 

Ось діаграма, яка показує прогноз того, скільки землі буде куплено після скасування мораторію. Зверни увагу на масштаб цифр: земельний банк у нас обчислюється десятками мільйонів гектарів, а в прогнозі щорічно декілька тисяч гектар. Якось це не схоже на тотальну купівлю землі українськими олігархами і жадібними іноземцями. 

 

zem objem prodazh

 

До того ж, сама Тимошенко, яка зараз проти продажу землі і каже, що все скуплять іноземці, в 2008 році подала законопроект про продаж землі. Вона пропонувала, щоб іноземці могли вільно купувати землю, в її законопроекті не було лімітів для продажу одному покупцю, вона навіть пропонувала дозволити купувати землю іншим державам.

 

Уяви, якби Московія після ухвалення тимошенківського закону купила 60% території Криму (60% - частка сільгоспземель від загальної площі АРК)?

 

А в теперішньому проекті закону передбачені обмеження: заборона на придбання землі іноземцями та іноземними компаніями, заборона для компанії володіти більш, ніж третиною земель на території однієї громади, заборона фізособам володіти більше, ніж 500 га землі.

 

Стоп, раніше Тимошенко хотіла дозволити іноземцям купувати землю в необмежених кількостях, а тепер проти того, щоб вони її купували? 

 

Так. А що тебе дивує? В Україні політична позиція залежить від того, на якій посаді ти знаходишся і що вигідно говорити в певний момент. Уже 2017 року Тимошенко заперечувала, що подавала такий законопроект. Але сайт парламенту все пам'ятає.

 

Гаразд, повернемося до діаграми про обсяг продажу землі в майбутньому. На ній можна намалювати все що завгодно.

 

Ці сценарії засновані на досвіді Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини (вони заборонили продаж землі іноземцям), Естонії, Болгарії, Литви, Румунії (вони дозволили продавати землю іноземцям).

 

Добре, якщо тебе не переконують розрахунки аналітиків, давай використовувати голу логіку. Площа українських чорноземів дорівнює площі Британії. Якій компанії, навіть іноземній, вистачить грошей, щоб купити всю Британію?

 

Також тобі потрібно знати, що зараз топ-100 найбільших агрокомпаній України обробляють 6,5 мільйона га землі - а всього в Україні 42,7 млн ​​га сільгоспземлі.

 

Давай також згадаємо досвід інших країн, які вже провели таку реформу. В Естонії 60% землі до сих пір в оренді, а іноземцям продано 4,5%. За розрахунками аналітиків, в Україні в продаж потрапить від 2 до 10% землі, а ніяк не десятки мільйонів гектар.

 

У нас одних тільки чорноземів як площа Британії ??? WTF?

 

Так, і такий чудовий ресурс недооцінений, ним не дозволяють користуватися на повну.

 

Давай уточнимо - зараз сільськогосподарська земля не продається взагалі? У моєї бабусі немає ніякої можливості продати свій город, якщо вона хоче?

 

Насправді ринок землі в Україні фактично існує, незважаючи на законодавчу заборону, але він мізерний. Це навіть не сірий, а чорний ринок. Ціна землі на чорному ринку - 700-1500 доларів за гектар. А там, де є чорний ринок, є й обман, мафія і чорний нал.

 

Тобто землею маніпулюють злочинці?

 

Так, є схеми, які дозволяють "продати" ділянку, наприклад, створити фіктивний борг і відсудити у "боржника" землю, передати пай за договором довічного утримання, змінити цільове призначення ділянки, а потім його продати ...

 

Природньо, доведеться заплатити хабар, тому що це способи обходу законодавчої заборони. В Інтернеті багато оголошень про продаж землі сільгосппризначення. За даними Українського клубу аграрного бізнесу, тіньовий ринок сільгоспземель в 2017 році становитиме 10 мільярдів гривень.

 

А є прогноз того, скільки земля буде коштувати в Україні, якщо її таки дозволять продавати?

 

Є. Якщо в 2018 році твоя бабуся змогла б продати гектар за 1202 долара, то в 2024 - за 2185 доларів. Якщо спиратися на досвід Евросоюзу, в тому числі постсоціалістичних країн, які теж дозволяли продаж землі, то середньорічні темпи зростання вартості в країнах, які обмежили доступ для іноземців, дорівнював 32,5% на рік, а в країнах, що не обмежили - 208%. 

zem sell ua

 

Виходить, що мене обдурили, переконавши в тому, що землю не можна продавати?

 

Так, це обман довжиною в десятиліття. У пастку земельної реформи українців ловлять уже 25 років - саме стільки вона триває і все ніяк не закінчитися. До цього лідером була Бразилія - ​​там реформа тривала 23 роки, тепер Україна посіла перше місце.

 

Заборона на продаж землі діє з 2001 року, хоча до 2001 фактично продавати було неможливо - тривало розпаювання земель - поділ їх між селянами. В результаті такої тривалої невизначеності 7 мільйонів людей не можуть розпоряджатися своєю ділянкою, півтора мільйона мають більше, ніж 70 років. Це люди, які могли б отримати більше грошей за оренду.

 

Невже твоєї бабусі будуть зайвими кілька тисяч гривень на місяць? Яка пенсія у бабусі? Орієнтовно 1300 гривень, навряд чи більше. З урахуванням доходу від оренди вона отримує 1600 гривень на місяць. А через кілька років може отримувати щонайменше 4300 гривень: 3000 за 4 середній ділянку в 4 гектари і 1300 - пенсія (якою буде пенсія через декілька років, ми не знаємо, тому порахували теперішній розмір, хоча вона точно зростатиме). Запитай, скільки вона витрачає на ліки і хотіла б вона отримати таку надбавку. Або продати надлишок землі і отримати багато грошей оідразу - і відкласти тобі на навчання.

 

За роки без ринку землі реформи померло ОДИН МІЛЬЙОН осіб, які не залишили спадкоємців або спадкоємці не оформили власність на себе, тому що процедура дорога. Тобто 1 мільйон ділянок перейшли на баланс сільрад, які використовують їх на свій розсуд (хоча належать вони спадкоємцям, але ті їх не використовують).

 

Отже, скоро землю можна буде продавати?

 

Не факт. Законопроект про обіг земель сільгосппризначення, який дозволить її продавати, лежить в Раді з 2016 року. І ще недавно здавалося, що максимум через пару років ринок запрацює - незважаючи на протести опозиції його приймуть, тому що на цьому наполягав МВФ, а реформи в Україні робляться в основному завдяки тиску фонду. Але днями стало відомо, що фонд на цьому більше не наполягає. Цілком можливо, що базіки, які морочили українцям голову 26 років, занедбали закон і благополучно його поховають, як до цього поховали приватизацію держкомпаній.

 

І що робити?

 

Необхідно зробити всього три кроки. По-перше, варто розуміти, для чого необхідний ринок землі. З цим, сподіваюся, вже розібралися і тут тобі все зрозуміло: для того, щоб виросла вартість землі, щоб твоя бабуся отримувала за неї більше грошей, щоб агробізнес отримав більше інвестицій, агрокомпанії створили більше робочих місць, держава отримала більше податків.

 

По-друге, потрібно перестати слухати політиків, які стільки років брехали про ринок землі. І пам'ятати, що вони також брешуть про приватизацію, тарифи, банки ... Розуміємо, що часто складно розрізнити брехню, тому що ти не можеш розбиратися у всьому. Зрозуміти, хто бреше, допоможуть проекти VOXCHECK і Factcheck, які перевіряють політиків на правдивість.

 

По-третє, потрібно голосувати за тих, хто тобі ще не збрехав. Це просто: береш список партій і політиків, викреслюєш з них ошуканців і вивчаєш програми інших.

 

Спасибі, тепер дійсно все зрозуміло.

 

Ціна оренди землі в країнах Европи:

zem orenda ino

 

Ціна продажі землі в країнах Европи:

zem sell ino 

Схоже в даній категорії: « PREVIOUS Статті NEXT »

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles