logo

James Shotter, The Financial Times, 10.11.2019

 
Прем’єр-міністр Польщі, Матеуш Моравєцкі, звинуватив Емманюеля Макрона у безвідповідальності після того, як президент Франції заявив, що НАТО перебуває «у стані відмирання мозку» та ще й поставив під сумнів готовність членів Альянсу захищати одне одного. 

В інтерв’ю пан Моравєцкі сказав, що НАТО – це “найважливіший альянс у світі, коли йдеться про збереження свободи та миру”. Він сказав, що те, як пан Макрон ставить під сумнів готовність членів НАТО захищати один одного – а це ж наріжний камінь у структурі европейської безпеки – є дуже небезпечним. 

“Думаю, що сумніви президента Макрона [щодо взаємозахисту у НАТО] можуть змусити наших союзників подумати, що це власне Франція є не готовою брати на себе такі зобов’язання. Сподіваюся, що ми все ще можемо розраховувати на готовність Франції виконувати взяті на себе зобов’язання,” — сказав пан Моравєцкі в інтерв’ю для the Financial Times.

 

Коментарі пана Макрона в інтерв’ю для the Economist акцентували щораз більше занепокоєння в західних країнах стосовно майбутнього Альянсу, якому вже й так зі свого боку завдав удару президент США, Дональд Трамп. 

Пан Трамп назвав організацію НАТО “застарілою” під час своєї передвиборчої кампанії, а минулого місяця він шокував інших членів НАТО, вивівши американських солдатів з північно-східної Сирії – дозволивши Туреччині здійснити туди вторгнення без консультацій з іншими партнерами по НАТО. 

 

Однак пан Моравєцкі, країна якого давно була стабільним союзником США, заявив, що проблеми НАТО походять не з амбівалентності пана Трампа, а з недостатньої відповідальності деяких европейських членів, більшість з яких, на відміну від Польщі, досі не досягли загальної мети Альянсу – витрачати на захист більше 2% ВВП.

 

“США завжди підтримували Европу, і якби не їхня допомога, то Европа б не звільнилася від окупації німецькими нацистами,” — сказав він.

 

“Франція витрачає менше 2% ВВП [на захист] … думаю, варто поцікавитися, чому певні аспекти НАТО не такі, як нам хотілося б. І тут провина не «недостатньо залученої» Америки, а справа у недостатній віддачі з боку деяких европейських союзників.”

 

Для кращого опису того, наскільки европейські країни є неспроможними одностайно діяти проти таких ворогів, як Московія, пан Моравєцкі згадав про долучення французького бізнесу до проекту «Nord Stream 2». Газогін подаватиме московитський газ до Німеччини, а Польща давно застерігала, що це підірве европейську енергетичну безпеку, збільшивши залежність континенту від Московії.

 

“Як прямо кажуть деякі люди, «Nord Stream 2» оплатить нашими европейськими грішми московитську зброю,” сказав він. “Тож я вважаю, що дійсно погано, коли ми бачимо, як ключові країни-члени Евросоюзу підтримують такий проект.”

 

Останніми місяцями пан Макрон робив дипломатичні зусилля для налагодження стосунків з Московією. Він стверджував, що Европа має у відповідь на проблеми НАТО стати “автономною у сферах віськової стратегії та міці” та ще й поновити “стратегічний діалог” із Москвою.

 

Але пан Моравєцкі сказав, що Північноатлантичний альянс є “головним джерелом безпеки”, для Польщі і вилив холодну воду на ідею зближення із Московією, заявивши, що Европа не може “вдавати, що на території України, Білорусі та Сакартвело нічогісінько не сталося”, адже це країни, де Москва здійснювала втручання з різною мірою нахабності.

 

“Ми за співпрацю з мирною та демократичною Московією, але ж Московія аж ніяк не є мирною, вона є агресивною до всіх сусідів,” — сказав він.

 

“Президент Макрон – в іншій ситуації, бо він не відчуває гарячого подиху московитського ведмедя на своїй потилиці. Думаю, що солідарність в ЕС має бути настільки важливою для всіх лідерів Евросоюзу, що ми не маємо права ігнорувати застереження інших партнерів з ЕС щодо Московії.”

 

Переклад українською – Angelica Gordon.

Jakub Mielnik, Wprost, 08.11.2019

 

Емманюель Макрон заявляє, що НАТО перебуває у стані «відмирання мозку», і що він не вірить у здатність союзників прийти одне одному на допомогу у разі нападу ззовні. Окрім того, президент Франції повторює свою стару пісеньку про те, що Европа не може розраховувати на США, і що вона мусить сама подбати про свою військову безпеку. 

 

Це досить відважна заява, як на представника Европи, котра не впоралася самостійно з жодним із конфліктів, з якими вона мала справу після Другої світової війни. Адже під час «холодної війни» безпека Старого Континенту, зокрема Франції, залежала від США. Також і після занепаду комунізму Европа, на чолі з Францією, була безпомічною проти щораз більших викликів. 

 

Дипломатична імпотентність та відсутність військової рішучості були головними причинами вибуху кривавої війни у Югославії у 1990-х роках, війни, яку вдалося завершити лише після втручання США (реалізованого заради пристойності та збереження обличчя европейських союзників під прапором НАТО). 

Крім того, Евросоюз ЄС виявився безпомічним щодо агресії Московії проти Сакартвело. Ми всі пам’ятаємо, скільки разів попередник Макрона, Ніколя Саркозі, літав до Москви, щоби ковтати чергове приниження від Путіна, який просто знущався з французьких амбіцій щодо ролі миротворця у суперечці цієї імперії з її колишньою колонією. 

 

Те, що американці, очолювані «Нобелівським Лауреатом Миру», Бараком Обамою, теж нічого не зробили, не є для Франції заспокійливим чинником.

 

А як виявилося згодом, то було лише підготовкою до нападу на значно важливішу для Московії стратегічну країну – Україну. І французькі, і німецькі дипломати, скажімо так, не дуже багато зробили для щиро прихильних до Евросоюзу українців. І щоби дещо охолодити путінський ентузіазм на Донбасі, знадобилася власне американська військова підтримка.

 

Водночас Европа виявилася значною мірою пасивною і щодо війни у Сирії, хоча саме Франція була однією з небагатьох країн, окрім США та Великої Британії, які пробували відіграти певну активну роль, поки там не з’явилися московити. 

Можливо, якусь роль у цьому відіграло французьке імперське минуле, і ймовірно, саме тому Макрону так болісно було довідатись про відступ американців зі Сирії – його думкою про відступ ніхто й не поцікавився. Зрештою, він прямо про сказав в інтерв’ю для The Economist, звідки й узято всі ці тези.

 

Однак, даймо спокій риданням Макрона, він поводиться як франт, якому не вдається відігравати омріяної великої ролі у міжнародній політиці. І як будь-якому франтові, таке настовбурчування пір’я є йому потрібним для компенсування власних недоліків. Тож даймо йому шанс привселюдно виплакатися. 

 

Проте, якщо лідер сильної европейської країни, країни з ядерним статусом, оголошує про смерть НАТО i заявляє, що не віритиме у підтримку союзників, то це означає, він сам нікому ніякої підтримки не надасть. Адже сама Франція не перебуває під безпосередньою воєнною загрозою. Але вже східна фаланга НАТО: Польща, Литва, Латвія чи Естонія або Румунія – точно під загрозою.

 

Заява про «відмирання» НАТО може і не є новою – давно відомо, що союз живе лише завдяки США та Великій Британії, а також ентузіазмові молодих учасників Альянсу, які, як і Польща, не мають великого вибору союзників. Але сказати це отак прямо, щоби почув цілий світ, що цьому французькому франту (врешті, не першому в історії) не подобається американська політика – це пробуджує сумніви навіть у Брюсселі, де США теж насправді не надто люблять (хіба вдають любов).

 

Не те щоб янкі було за що дуже любити – вони теж реалізовують у Европі головно власні, вузькі інтереси.  Однак останніми десятиліттями ці інтереси співпадали з інтересами демократичної Европи, яка таким чином завжди була у виграші.

 

Може, навіть у надто великому виграші, тож Трамп вирішив це змінити у типовому для нього стилі хамовитого простачка з-за океану, який за кожної нагоди б’є по европейцях як по барабанах.

 

А Макрон відкидає вигоду, яка випливає зі союзу зі США, пропонуючи натомість, вби Евросоюз оборонявся сам. Ідея гарна, але у Брюсселі навіть причетні до її розкрутки посадовці знають, що коли настане час перевірити роками існуючий виключно на папері европейський військовий союз, все одно доведеться у паніці телефонувати до Пентагону. 

 

Те, що заявляє Макрон, — це більше ніж дурниці. Це помилка. Так говорив класик французької дипломатії, Шарль Моріс де Талейран-Періґор, якого сам Наполеон Бонапарт, що знався на війнах, називав «лайном у шовкових панчохах». 

 

Сучасні французькі франти вже не носять панчіх, принаймні не привселюдно, але дурниці роблять – та ще й які. Колись дурниці на замовлення Кремля плели корисні ідіоти. Тож можливо, Макрон, який, схоже, любить полковника Владіміра Путіна набагато більше за хамовитого янкі Трампа, вже зробив своєю справою честі ту знану та шановану над Сеною традицію.

 

Переклад українською – Angelica Gordon.

 

* Збережено мову та стилістику автора, з елементами якої перекладач може не погоджуватися.

Олег Леусенко, журналіст-політолог, член НСЖУ та АЕЖ, 08.11.2019 

 

Проевропейські, проукраїнські політики так і не зробили роботи над помилками. Вони й досі не втямлять, що пропаганда (в здоровому сенсі) має управляти натовпом, бо немає мудрого нароту, є 86% маси, яка потребує розжовування, і їй вкрай потрібні поводирі. Це закони діалектики. 

 

Саме так – основній масі виборців потрібне розжовування, треба розмовляти з ними їхньою мовою і показувати все на пальцях. Українським політикам треба вчитись робити здоровий агітпроп. 

 

Наприклад, я вчора дивився новини на пінчуківському ICTV. Розказують, як все гарно робиться при президенті Зеленському, а дають цифри скільки зроблено за президента Порошенка! Про Зеленського – лише наміри, тобто обіцянки-цяцянки. Але яка подача! Канал олігарха, зятя Кучми, який зараз має справи з командою Зеленського, підтасовує інформацію на користь теперішньої влади. За Порошенка вони казали, що все погано. А у людей, в масі, дуже слабкий мозок, вони не в змозі скласти два плюс два: всі вони проти олігархів, олігарх Пінчук підтримує Зеленського і топив проти Порошенка. Все ж зрозуміло: за Зеленського олігархам добре за наш рахунок жити, а Порошенко їм не давав красти. Ось чому не зробити передачу на телеканалі «Прямий» і це людям не розжувати? 

 

Інший приклад. В тих же «Фактах» на ICTV показують Чернігівщину, село, кордон з Московією. Бабуля за 80 (але вона ж виборець, як і всі!), каже, що дивиться і московські, і українські телеканали. Її питають: - Ну і як? Відповідає: - Всі брешуть. Потрібно, щоб не було тут ані московитів, ані американців. Завіса! 

 

Скажіть, багато хто з українських телеканалів показує, що робиться зараз на Московіі? Отож і маємо.. А якби були окремі передачі на 5-му чи «Прямому», наприклад, як живуть на Московії, без брехні (як це роблять кремлівські ЗМІ), а лише правда - за 100 км від Москви в ізбах насправді взагалі немає газу, в школах нема туалету, які пенсії отримують московити в колоніях Москви (і перекласти це на наші гривні та їхні ціни), чому в них з лікарень звільняються медики тощо – то не тримались би деякі українці за кремлівський міф «Як зараз гарно на Московії». 

 

Візьмемо нейтральний приклад. Вчора в крамниці молода, спортивна дівчина (з рюкзака виглядали ковзани-ролики) пробиває на касі пепсі та чіпси. Кажу їй: - Це ж не здоровий спосіб життя. Краще купила б яблука і квасу, чи соку, кефіру або чаю, мінералки.. А вона: - Так це ж рекламують.. Ось так, люди в загальній масі ненавидять рекламу, але в підсвідомості вона їх чіпляє. 

 

Ще раз підкреслюю: треба все розжовувати людям. І у внутрішній політиці – яким чином відобразиться кожний крок політики команди Зеленського на простих українцях, так і в зовнішній – чим сьогодні є Московія, і які вороги для нас московити. І ось тоді не треба буде казати «Думай-Те!», електорат багато речей почне розуміти і без політичної реклами.

Сторінка 1 із 559

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles