logo

Glenn A.Rathn, Radio Lemberg, 08.07.2020

 

Частина 26 тут

 

Немає суперечливішого та міфологізованішого явища у нашій історії, як козаки, а правильніше — казаки. Взагалі це слово тюркського походження — qazaq. Казаки — це сучасний тюркський народ, чию назву московити перекрутили на "казахи".

 
Казаки з'явилися на теренах русинів ще у ХІ сторіччі. У державі Дешт-і-Кипчак словом qazaq називали прикордонні загони — від Алтаю до Карпат. Згодом тюркські ілі (племена), очолювані Темуджином Чинґісханом (1155-1227), захопили Дешт-і-Кипчак, і казаки стали прикордонниками Орди, адже кипчаки стали невід'ємною частиною ілів імперії моалів.

 
Вбивство беклербека Мамая (1335-1380) призвело до масового переходу ілів, підвладних Мамаю, під руку Русі та Литви. Переважну більшість цих людей складали нащадки половців-кипчаків. У володіннях королівського роду Галицьких мурзи та беї ставали князями-слугами та боярами, надвірними, путніми, бронними та боярами-слугами.

 
Основною відмінністю qazaq була їхня незалежність від місцевої влади і підпорядкування особисто Великому ханові, а також звільнення від сплати податків.

 
Подібний прошарок населення був і в русинів — "платники податку крові" (особи, які йшли слугами до війська в обмін на звільнення від сплати податків). Була також і своя прикордонна варта — кінні слуги (складалися з найманців, лицарів без землі та бояр).

 
Якщо говорити про власне українське козацтво, то його створив Василь "Красний" Острозький-Галицький як відповідь на турецьку експансію на Балканах. З колишніх кінних слуг, бояр-слуг та загонів кипчаків Василь створив "орден", що нагадував "казаків" Орди, а за структурою був схожим на лицарські ордени Европи. Головними фортецями для базування козацького ордену стали Кочубеїв (сучасна Одеса) та Чорний Город, збудовані Василем Красним у 1421 році.

 
Орден козаків та загони кипчаків мали прикривати південно-західні землі Великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського від ударів турецьких військ з Валахії.

 
У 1484 році турецька армія завдала нищівної поразки малочисельному ордену та змусила залишки козаків відійти до Гілеї на правому березі Дніпра, нижче річки Хортиця. Кримські війська Ґераїв у свою чергу відкинули кипчаків-християн до річки Кінської.


Орден перестав існувати, але козаки стали невід'ємною частиною війська Острозьких-Галицьких та інших аристократів.

 

Один з представників молодшої гілки Галицьких — Дмитро з Вишнівця (1517-1564)— спробував поновити орден у порубіжжі з Османською імперією. Ще змолоду він, як представник королівського роду, керував обороною південного порубіжжя від нападів татар. Він збудував на острові Мала Хортиця (сучасна назва) кам'яний замок. Цей замок став новим осередком козаків та їхньою основною базою.

 

Dmytro Vyshnevetsky Baida

Звідси Дмитро "Байда" Галицький з Вишнівця завдавав ударів по турецьких фортецях Іслам-Кермен (поблизу сучасної Каховки) та Очаків. Радянсько-московську маячню про буцімто "спільні дії з московськими козаками проти татар" можна сміливо відкидати, адже московські та рязанські козаки й татари були васалами турецького султана і воювали вони проти Русі та Литви.

 

Фортецю на острові Мала Хортиця штурмували війська Девлет Ґерая (1512-1577) у 1557 році, але козаки відстояли її.

 

Загинув Дмитро з Вишнівця у Стамбулі, куди його передали молдовські бояри. Дмитро потрапив у пастку, намагаючись вирішити проблеми своїх родичів-аристократів через суперечку навколо Хотинської фортеці (Молдова часто ставала могильником українських шукачів пригод).


Після смерті Дмитра прикордонники-козаки опинилися сам на сам проти татарів і турків, а більшість їх пішла у військо Острозьких на Лівонську війну.

 

Саме у часи Лівонської війни активізувалися загони козаків-найманців, яких залучали до земельних та майнових суперечок, що виникли через земельну реформу та до суперечок щодо уніатського руху.


Саме цих найманців совкові "історики" та сучасні сталіністи намагаються зобразити як "борців за народне щастя", хоча у реальному житті ці "захисники" грабували селян і містян.


Проте, дехто, як наприклад Богдан Ружинський, разом з козаками продовжував справу Дмитра з Вишнівця. Ружинський загинув під стінами Іслам-Кермену у 1575 році. Ці дії козаків та шляхти на півдні слід розцінювати, як відволікання сил Порти та її васалів від основного театру бойових дій у Лівонській війні.


Інший діяч (ймовірно самозванець) — Іван Підкова (1533-1578) — у розпал бойових дій завдав удару з козаками Низу (переважну більшість тут складали кипчаки) по Молдавії та союзниках Степана Семигородського, намагаючись захопити владу у Яссах. Посполиті взяли Підкову у полон і стратили у Львові. Дісталось і козакам.


Але саме під час правління Степана Семигородського (Стефана Баторія, 1533-1586) сталася найважливіша подія для козаків — саме Степан Семигородський відновив орден Василя Красного, надав йому королівські привілеї, клейноди та містечко Терехтемирів зі Зарубським монастирем у 1578 році.

 

kozak2

 

Урочиста церемонія відбулась у Львові — старій столиці Галицьких. Ця подія чомусь викликає істерику і в московитів, і в місцевих манкуртів, вихованих Москвою. Очевидно, це через ті поразки, яких завдав цей козацький орден "русскім казахам", татарам та касимівцям.  Ця подія призвела до шаленої моди на надвірних козаків серед магнатів.


А тим часом низові козаки, так зване Запоріжжя (місцевість, яка розташована за дніпровськими порогами) поступово виходили з під контролю королівської влади. Саме у низових козаків збереглися дуже давні традиції пов'язані з місцевими культами (такими як характерники-перевертні, або "живі упирі"), щорічний перерозподіл угіддь між родами.

 

Основним джерелом прибутку низовиків була торгівля з кримчаками та одночасно грабіжницькі набіги на кримчаків та турецькі володіння.

 

На Січі (а таких "острівних міст" було декілька) були традиційні "гасан-базари" з іудейськими торговцями-перекупниками (є свідчення, що на Низ до Запоріжжя втікали саме євреї з кагалів, а не "селяни" — для селян козацтво було табу).

 

Лави низовиків поповнювали зубожілі лицарі, дезертири з різних армій, авантюристи. Тому ця степова піратська республіка була невичерпним джерелом для шукачів пригод та хвацької шляхти.


1600 року помер останній представник роду Галицьких ортодоксального віросповідання. Ополячені Острозькі та Заславські відійшли від козацьких справ, натомість місце магнатів-русинів зайняла дрібна русинська шляхта, яка на той час мала вже довгу традицію "козакування".

ДАЛІ БУДЕ

Timothy Wirth, Tom Rogers, Newsweek, 03.07.2020

 

Щораз більше виглядає на те, що у листопаді Джо Байден обійде президента Дональда Трампа. Чинний президент усе більше не відповідає настроям громадян — від його заходів у відповідь на пандемію і до його реакції на перекоси у расовій політиці, це окрім довгого списку інших питань. Навіть у ключових пурпурових штатах [де виборці голосують то за червоних (республіканців), то за синіх (демократів) — прим. Radio Lemberg] Трамп втрачає підтримку, яку йому буде вкрай тяжко повернтути.

 

Трампа має два шляхи щоби втримати владу. По-перше, ми вже чітко бачимо стратегію, розроблену для зниження явки виборців завдяки ліквідації реєстраційних списків великої кількості виборців, особливо в містах. Також бачимо спроби скасувати голосування поштою, що зараз через COVID-19 є потрібним як ніколи. Бачимо діяльність виборчої комісії, яка навчає 50,000 спостерігачів з метою перевірки права громадян голосувати у день виборів. А також чітко видно великі зусилля зробити очне голосування в міських районах настільки незручним, наскільки це можливо, щоби створити довгі черги, через які людям перехочеться виконувати свої громадянські обов’язки і проголосувати.

 

Другий шлях з підриву виборів є навіть ще зловіснішим — проте, ми вже маємо визнати його, бо Трамп уже готує підґрунтя для того, що ящо він поступиться у загальній кількості голосів, і навіть програє у ключових пурпурових штатах, потрібних для перемоги в Колегії виборців, то він все одно залишиться президентом.

 

Цієї весни телеканал HBO показував міні-серіал «Змова проти Америки» за мотивами роману Філіпа Рота, в якому авторитарний президент зумів захопити контроль над урядом США через свої надзвичайні повноваження, чого ніхто не зміг передбачити. В останніх повідомленнях ЗМІ йшлося про вивчення Бреннанським Центром (Університет Нью-Йорк) розширеного списку президентських надзвичайних поноважень, які можуть неправильно застосувати в разі кризи національної безпеки. Багато хто вірить, що генеральний прокурор Вільям Барр, відомий своїми екстремістькими поглядами стосовно розширення президентської влади, уже розробляє висновок Міністерства юстиції, згідно з яким президент може задіювати надзвичайні повноваження в разі певних ситуацій, пов’язаних з національною безпекою, в той час суди, які завжди неохоче втручаються у сферу національної безпеки, дозволять президенту задіювати ці повноваження без жодної перевірки.

 

Щось на кшталт наступного сценарію (див. нижче) є не лише можливим, але й дуже ймовірним, бо зрозуміло, що Трамп зробить усе, щоби уникнути образливого тавра, яке він ненавидить найбільше - «лузер».

 

Трамп вже твітнув 22 червня: «Сфальшовані вибори 2020: мільйони поштових бюлетенів надрукують іноземні країни, тощо. Це буде скандал нашого часу!». Цим Трамп уже розпочав підготовку до покрокового процесу, завдяки якому він продовжить своє президентство після чистого програшу виборів.

 

• Байден перемагає на загальною кількістю голосів (як минулого разу Гілларі Клінтон — прим. RadioLemberg) та отримує перемогу у ключових пурпурових штатах — в Аризоні, Вісконсині, Мічиґані й Пенсильванії — з невеликою перевагою.

 

• Трамп негайно заявляє, що вибори сфальшували, що поштові бюлетені підроблено, і що це китайці стоять за планом сфальшувати поштові бюлетені та іншими «втручаннями у вибори» у чотирьох ключових пурпурових штатах, що призвело до перемоги Байдена.

 

• Нападаючи на китайців протягом всієї своєї кампанії, стверджуючи, і що Байден є «занадто м’яким до Китаю», Трамп просуває наратив, що китайці втручаються в американські вибори.

 

• Трамп визначає це головним питанням національної безпеки та застосовує свої надзвичайні повноваження, наказує Міністерству юстиції розслідувати підозрілу діяльність у пурпурових штатах. Юридичне обґрунтування задіювання цих повноважень уже готує та надає Барр.

 

• Розслідування має проводитися аж до 14 грудня, дедлайну, коли у Колегію виборців мають призначити представників з кожного штату. Саме на цьому етапі Верховний суд під час виборчої боротьби між Бушом та Ґором постановив, що виборчий процес має завершитися, і таким чином він заборонив подальший підрахунок голосів у Флориді.

 

• У всіх чотирьох пурпурових штатах республіканці контролюють і вищу, і нижчу палати своїх законодавчних органів. Ці ж органи не дозволять затвердити будь-які списки Колегії виборців, доки не закінчиться розслідування з питань «національної безпеки».

 

• Демократи почнуть вживати заходів для затвердження результатів у цих чотирьох штатах та списку виборців Байдена, стверджуючи, що Трамп вигадав надзвичайний стан з метою створення хаосу.

 

• Це питання іде на розгляд до Верховного Суду, який на відміну від виборів у 2000 році не вирішить питання на користь республіканців. Однак, він постановить, що Колегія виборці мусить визнати дедлайн 14 грудня, що надзвичайні повноваження президента дозволяють йому розслідувати можливе іноземне втручання в національні вибори, і що якщо список Колегії виборців до 14 грудня не затвердить жоден штат, то Колегія все одно мусить зібратися й підрахувати голоси.

 

• Колегія виборців збирається, і без представників цих чотирьох штатів, ні Байден, ні Трамп не отримують достатньо голосів, щоби здобути більшість у Колегії виборців.

 

• Тоді, за Конституцією, вибори переходять до Палати представників. Далі, відповідно до конституційного процесу, голосування здійснюється в Конґресі, де кожна делегація від кожного штату дає один голос, який визначається більшістю представників у цьому штаті.

 

• На сьогодні 26 штатів мають більшість представників-республіканців у Палаті. 23 штати мають більшість представників-демократів. Лише в одному штаті — в Пенсильванії — їх є порівну. Навіть, якщо демократи й отримають більше місць від Пенсильванії ніж у 2018 році, то республіканці матимуть поштатну більшість — 26 проти 24.

 

• Цим голосуванням Трамп зможе зберегти своє президенство.

 

Ми не можемо дозволити собі вважати цей сценарій притягнутим за вуха. Ми вже побачили, як Трамп погрожував застосувати надзвичайні повноваження закону 1807 року для задіяння американських вояків проти протестувальників всередині країни. Відомі загалу вибачення голови комітету начальників штабів — генерала Марка Майлі, коли він сказав, що неправильно було створювати громадську думку, що війська напряму втручаються у внутрішні справи та діють проти американських громадян, лише підкреслюють ту корумпованість, з якою Трамп захоче застосувати свої повноваження. Як нещодавно казав Фарід Закарія, підсумовуючи написане колишнім радником з нацбезпеки Джоном Болтоном у його новій книзі: «Дональд Трамп заплатить будь-яку ціну, піде на будь-яку угоду, змінить будь-які правила, щоби забезпечити своє власне виживання та успіх».

 

Тож, що ми, як громадяни, можемо зробити, щоби запобігти загрозі «Змови проти Америки»? Ми мусимо “викреслити” цей сценарій, і зробити це гучно і ґрунтовно. Перед нами завдання побудувати «людський щит», який пройде крізь всю країну та відобразить громадське заперечення потенційним спробам Трампа підірвати всю нашу демократичну систему врядування.

 

Спікер Палати представників, Ненсі Пелосі, мусить негайно попросити юридичний комітет, комітет з питань торгівлі, та комітет зі збройних сил та розвідки провести слухання і обговорити кроки для упередження цього сценарію, а особливо обговорити, як протидіяти будь-якому застосуванню надзвичайних повноважень президентом.

 

Нам потрібен голос незгоди на всіх рівнях суспільства, щоби довести, що суспільство не сприймає цього — від урядовців та законодавців на всіх рівнях до громадських асоціацій та груп з захисту людських прав; до бізнесу й промислових асоціацій, які мусять передбачити той економічний хаос, який почнеться через такий тип заколоту; до правників, академіків та студентських груп, що практикують опір урядовій політиці; та, звичайно, до голосів ЗМІ — і місцевих, і національних.

 

Нещодавній опір військового керівництва є підбадьорливим знаком та потрібним компонентном для «людського щита». Президент має усвідомити, що будь-якому пост-виборчому хаосу і спробам підриву конституційного порядку буде вчинено опір. Він мусить зрозуміти, що «людський щит» не дозволить беззаконня. Він має стикнутися з такою реальністю, в якій «Змова проти Америки» залишиться лише плодом уяви.

*

Про авторів:

Тімоті Вірт є колишнім сенатором від штатут Колорадо.

Том Роджерс є провідним редактором Newsweek, засновником CNBC, співзасновником MSNBC, колишнім СЕО компанії TiVo, чинним головою EnginMedia, та колишнім старшим радником у комітеті Конґресу США.

Переклад українською — Петро Козак

Ben Hall, Roman Olearchyk, The Financial Times, 02.07.2020

Голова центробанку України подав у відставку, заявивши, що на нього здійснювали "систематичний політичний тиск", який заважав йому виконувати свою роботу.

 

Відхід Якова Смолія з посади голови Національного Банку України є серйозним ударом по авансу довіри до президента Володимира Зеленського стосовно його реформ, і може поставити під загрозу нещодавно погоджену допомогу МВФ обсягом $5,000,000,000  у той час як ця країна оговтується від економічних наслідків коронавірусу.

 

"Це рішення ухвалено як відповідь на систематичний політичний тиск, який заваджав виконанню моїх обов'язків голови установи", — написав пан Смолій у своєму твіті. "Нехай це буде попередженням для спроб підірвати інституційну незалежність центробанку".

 

Валерія Гонтарєва, попередниця пана Смолія на посаді голови НБУ, заявила, що його від'хід є "катастрофою".

 

"НБУ - це останній бастіон реформ в Україні", — сказала вона.

 

У своїй спільній заяві у Twitter, посли країн G7 в Києві попередили пана Зеленського після заяви про відставку пана Смолія. "Підрив цієї важливої ​​інституції буде великим кроком назад і загрожує довірі та підтримці реформам в Україні", - написали вони.

 

«НБУ як інституція має найбільшу довіру серед іноземних інституційних інвесторів. Страшні новини для України", — заявив у своєму твіті Тімоті Еш з “BlueBay Asset Management”. «Майбутнє програми МВФ мусить бути під сумнівом. Критично важливо, хто заступить на посаді Смолія».

 

Пан Зеленський є колишнім телевізійним коміком, якого торік обрали президентом через його обіцянку побороти корупцію та модернізувати економіку. Але в березні він зігнав з посади своїх прем'єр-міністра та міністра економіки з американською освітою, а також реформаторського генерального прокурора, що створило серйозні сумніви у його зобов'язанні очистити країну.

 

НБУ є одним з небагатьох поважних державних органів, який має довіру міжнародних інвесторів і західних донорів Києва за його приборкання інфляції та стабілізацію економіки після московської анексії Криму та розпалення заколоту на сході країни у 2014 році.

 

НБУ також очолив очищення нефункційної та корумпованої банківської системи України, закривши десятки установ. НБУ націоналізував «ПриватБанк» — найбільший комерційний банк України після того, як регулятори знайшли величезну діру в його балансі через корупційні позики. Зважаючи на системне значення «ПриватБанку», його довелося рекапіталізувати, що обійшлося платникам податків у 7% ВВП.

 

Банк був власністю кількох партнерів та Ігора Коломойського, впливового олігарха та прихильника пана Зеленського. Зараз пан Коломойський веде кампанію про визнання націоналізації того банку незаконною в судах.

 

У грудні НБУ опублікував заяву, в якій попередив про кампанію залякування центробанку.

 

«Терор і тиск на НБУ — на установу, правління та його колектив — тривають. Вчора і сьогодні це набуло форми особистого переслідування працівників та сімей працівників НБУ. Ми є  обуреними тим, як платні "організатори" таких мітингів спотворюють демократичне право громадян на свободу слова та волевияв своїх поглядів, слугуючи конкретним бізнес-інтересам".

 

«Центробанк був під атакою ще з самих президентських виборів», — сказала пані Гонтарєва. «А щойно Україна отримала транш допомоги МВФ, то атаки зросли. Зеленський та його команда давно хотіли цієї відставки».

 

Парламент України нещодавно ухвалив закон щодо забезпечення банківського очищення, що було умовою МВФ для надання допомоги, але цей закон оскаржує пан Коломойський в конституційному суді України.

 

«Ділова спільнота зараз є серйозно стурбованою про незалежність Національного Банку та продовження програми МВФ», — сказав Енді Гандер, президент Американської торгової палати в Україні. «Пан Смолій мав велику повагу серед міжнародного бізнесу й інвесторів за його чудові результати. Момент цього несподіваного кроку не міг статися ще в гірший час — в час, коли економіка України перебуває в занепаді».

 

Пан Еш зазначив, що відставка голови НБУ відбулася під час продажу Києвом нових 12-річних еврооблігацій.

 

"Інвестори сидітимуть на пакетах облігацій та дуже перейматимуться тим, що відбувається", — сказав пан Еш.

 

переклад українською — John Lemberg

Сторінка 1 із 572

100 LATEST ARTICLES

AUTHORS & RESOURCES

Archive of articles